Wojciech Łukasz


  


Wojciech Łukasz
urodził się 29 kwietnia 1962 roku w Nowym Targu. Lutnictwa uczył się w latach 1978-1982 w klasie lutniczej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie studiował w klasie lutniczej A. Krupy w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Tytuł magistra sztuki w zakresie lutnictwa uzyskał w 1987 roku, przedstawiając altówkę barokową, chitarrone oraz pracę pisemną "Zdobnictwo w europejskim instrumentarium, jako podstawa do atrybucji". Od 1988 roku związany z Teatrem Wielkim w Warszawie, jako lutnik konserwator. Buduje skrzypce, altówki, wiolonczele współczesne i barokowe. W jego dorobku znajduje się współczesna lutnia renesansowa, teorba, chitarrone, gitary. Zajmuje się też konserwacją instrumentów i smyczków.

Wstępem do jego sukcesów artystycznych było uzyskanie I miejsca na Uczelnianym Konkursie Lutniczym w Poznaniu za skrzypce 1/2 w 1983 roku. Uczestnictwo w kolejnych konkursach lutniczych przyniosło mu następujące osiągnięcia: VI miejsce w VIII Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991); V miejsce w kategorii skrzypiec w II Międzynarodowym Konkursie Lutniczym w Mittenwaldzie (1993); Złota Plakietana od Gio Batta Morassi w I Ogólnopolskim Konkursie Lutniczym im. Włodzimierza Kamińskiego w Poznaniu (1994); IX miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1996); VI miejsce w kategorii altówek na Międzynarodowym Festiwalu Lutniczym im. V. Metelky w Nachodzie (1997); Złoty Medal za najwyższe walory dźwiękowe w III Międzynarodowym Konkursie Lutniczym w Mittenwaldzie (1997); I miejsce w kategorii skrzypiec w Międzynarodowym Konkursie Lutniczym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1998); V miejsce w kategorii altówek w Międzynarodowym Konkursie Lutniczym w Mittenwaldzie (2005); III miejsce w kategorii skrzypiec w Międzynarodowym Konkursie Lutniczym w Dolnym Kubinie.

Wojciech Łukasz był jurorem następujących konkursów: III Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego im. Włodzimierza Kamińskiego w Poznaniu (1999); X i XII Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001; 2011); Ogólnopolskiego Konkursu Lutniczego im. Włodzimierza Kamińskiego w Poznaniu (2004 i 2009).

Od 1983 roku jest członkiem ZPAL. Pełnił funkcje członka Komisji Rewizyjnej. Od 1994 roku jest członkiem Komisji Kwalifikacyjnej Związku. Obecnie jest członkiem zarządu ZPAL.

[2014]