Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Konkursy Muzyczne / Aktualności

Michał Francuz nagrał partie fortepianowe utworów H. Wieniawskiego | YouTube WIENIAWSKI PL

Z myślą o kandydatach do 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, a także miłośnikach twórczości polskiego wirtuoza, udostępniamy nagrania partii fortepianowych do tych spośród jego utworów kameralnych, które znajdują się w programie (...)
Czytaj więcej...

Ivry Gitlis (1922-2020) - pożegnanie wielkiego artysty

Ivry Gitlis, jeden z genialnych wirtuozów i pedagogów skrzypiec, odszedł 24 grudnia 2020 w deszczowy, chmurny paryski dzień. Powiększył orkiestrę muzycznego parnasu (...) Zasiądzie tam przy jednym z pulpitów po niemal stuletniej (1922-2020), ziemskiej wędrówce. (...)
Czytaj więcej...

10. Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Z. Jahnkego | Poznań, 7-13.11.2020

Laureaci Konkursu: I miejsce - Barbara Żołnierczyk, II miejsce - Wojciech Niedziółka, II miejsce - Wiktoria Białostocka, III miejsce - Justyna Grudzień, IV miejsce - Karolina Podorska, IV miejsce - Bartosz Skibiński. Serdecznie gratulujemy skrzypkom!
Czytaj więcej...

Kanał YouTube „WIENIAWSKI PL” – z nami cały świat zasłuchuje się w muzyce skrzypcowej!

Prowadzimy na YouTube kanał "WIENIAWSKI PL", na którym udostępniamy nagrania z Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego oraz najciekawsze materiały z innych organizowanych wydarzeń. Ma on 14,5 mln wyświetleń. Subskrybuje go ponad 42 000 (...)
Czytaj więcej...

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego zapraszają na kolejną jego edycję

Wskutek pandemii COVID-19 niezwykle mocno ucierpiała kultura. Aby zapobiec kumulacji najważniejszych konkursów muzycznych w 2021 r., zmuszeni jesteśmy zmienić daty 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Nowy termin to: 7-21.10.2022 r.
Czytaj więcej...

Ida Haendel, legendarna skrzypaczka polskiego pochodzenia, zmarła w Miami w wieku 91 lat

30 czerwca 2020 r. zmarła w Miami Ida Haendel. Wybitna skrzypaczka urodziła się 15 grudnia 1928 roku w rodzinie polskich Żydów w Chełmie na Lubelszczyźnie. Była „cudownym dzieckiem”. Studiowała u Mieczysława Michałowicza w Konserwatorium Warszawskim, u Carla (...)
Czytaj więcej...

Gerald S. Spear - "Yosi. Życie i czasy Józefa Chasyda"- ebook

Na początku 2020 roku ukazała się w formie ebooka i w języku angielskim biografia Józefa Chasyda, fenomenalnego polskiego skrzypka żydowskiego pochodzenia, wyróżnionego dyplomem honorowym na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w (...)
Czytaj więcej...

Hołd dla wybitnej skrzypaczki Ginette Neveu na paryskim cmentarzu Père Lachaise

28.10.2019 r. przypadła 70. rocznica tragicznej śmierci Ginette Neveu. Jej zniknięcie pozbawia muzykę nie tylko niezrównanej interpretatorki – równej Francescatiemu, Menuhinowi, Kreislerowi – ale także mistrzyni, której nauczanie ukształtowałoby wiele generacji (...)
Czytaj więcej...

CD i DVD: Veriko Tchumburidze i 15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (2016)

W 2016 roku, w wieku zaledwie 20. lat, Veriko Tchumbridze zdobyła pierwszą nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Sukces ten zwrócił na nią uwagę muzycznego świata. Album CD obejmuje niemal wszystkie (...)
Czytaj więcej...

DVD: Koncert Laureatów 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

W siedzibie organizatora Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego – Towarzystwie Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu dostępna jest płyta DVD z nagraniem Gali i Koncertu Laureatów ostatniej 15. edycji konkursu, która odbyła się w (...)
Czytaj więcej...