Dima Tkachenko


... artykulacja nieokiełznanych żądz w wykonaniu Tkachenki po prostu zapierała dech w piersiach...
... Tkachenko wprowadził brzmieniowe wariacje i liryczny urok … 
  The Times 


Pochodzący z Ukrainy skrzypek Dima Tkachenko rozpoczął grę na skrzypcach i fortepianie przed ukończeniem 6. roku życia. Uczył się w Szkole Muzycznej im. Łysenki w Kijowie a następnie w Państwowej Ukraińskiej Akademii Muzycznej (dawne Konserwatorium Kijowskie), gdzie był uczniem Bogodara Kotorovycha i Jaroslavy Rivniak. W 1998 r. otrzymał zaproszenie do londyńskiej Guildhall School of Music and Drama, gdzie był uczniem Yfraha Neamana. W 2002 r. otrzymał tytuł Fellow of the Guildhall School i do 2008 r. współpracował z Krzysztofem Śmietaną i Davidem Takeno.

Dima Tkachenko został uhonorowany przez Guildhall School prestiżową nagrodą Concert Recital Diploma (Premier Prix); jest również laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m. in. Konkursu im. Carla Nielsena (Odense, Dania), Konkursu im. M. Łysenki (Kijów, Ukraina) oraz Konkursu na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego (Warszawa, Polska).

Odbył wiele tras koncertowych po Europie, Azji i obu Amerykach; jego występy transmitowało ukraińskie radio i telewizja, rosyjskie kanały telewizyjne ORT i Kultura, Radio Duńskie, Polskie Radio i TV oraz należące do BBC brytyjskie Radio 3. Występował w takich salach, jak Wigmore Hall, Barbican i Cadogan Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Filharmonia w Kolonii, Sala Wielka Konserwatorium Moskiewskiego, Sala Koncertowa Akademii im. Liszta w Budapeszcie, Megaron w Atenach.

W ostatnim okresie występował z Orkiestrą Symfoniczną MAV w Sali Koncertowej Akademii im. Liszta w Budapeszcie, Rosyjską Orkiestrą Symfoniczną Radia i Telewizji w Moskwie (występ transmitowany na żywo w rosyjskiej TV), Narodową Ukraińską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Odesskiej, Orkiestrą Symfoniczną Bilkent z Ankary (Turcja) w ramach Ankarskiego Festiwalu Muzycznego, z Royal Philharmonic Orchestra w londyńskiej Cadogan Hall, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Chilijską Orkiestrą Symfoniczną w Santiago, Ateńską Orkiestrą Państwową; odbył również tournee z Filharmonikami Lwowskimi po Hiszpanii i Niemczech oraz wystąpił z recitalami w Wlk. Brytanii, Japonii, Polsce, na Ukrainie i Litwie (w ramach Festiwalu Wileńskiego).

Najbliższe plany koncertowe obejmują recitale, występy i trasy koncertowe z wieloma znanymi orkiestrami, m. in. Orkiestrą Symfoniczną Bilkent, Orkiestrą Filharmonii Kijowskiej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Symfoniczną Sao Paolo, Narodową Ukraińską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Petersburskiej i wieloma innymi.

Oprócz intensywnej działalności koncertowej, od 2006 r. Dima Tkachenko jest wykładowcą Państwowej Ukraińskiej Akademii Muzycznej, prowadzi klasy mistrzowskie (ostatnio w ramach Festiwalu Muzycznego Hida-Takayama w Japonii, na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze oraz w ramach Festiwalu Wileńskiego na Litwie), zasiada w jury wielu międzynarodowych konkursów muzycznych; jest również współtwórcą i Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. Benjamina Brittena w Londynie.