Marcus Klimke


 

Marcus Klimke
urodził się w 1968 roku w Weimarze, we wschodnich Niemczech. W 1984 roku przeprowadził się do Crailsheim w Niemczech zachodnich. Przed rozpoczęciem nauki w szkole lutniczej w Mittenwaldzie (dyplom w 1992 roku) odbył praktykę jako stolarz. Następnie przez półtora roku dokonywał napraw i renowacji instrumentów w warsztacie Michaela Beckera w Chicago. W 1994 roku otrzymał "Certificate of merit and sound" za skrzypce zgłoszone do Międzynarodowego Konkursu Lutniczego organizowanego przez Violin Society of America.

W latach 1995-2001 asystował przy budowie instrumentów smyczkowych w warsztacie w Angers we Francji, którego właścicielami byli Andrea Frandsen i Patrick Robin. W tym czasie rozpoczął samodzielną budowę instrumentów, zaś w 2002 roku otworzył własny warsztat w tym mieście.

Marcus Klimke specjalizuje się w konstruowaniu skrzypiec, altówek i wiolonczel inspirowanych instrumentami pochodzącymi ze słynnego "klasycznego" okresu, zwłaszcza tymi wywodzącymi się spod dłuta rodziny Amatich i Antonio Stradivariego. Regularnie uczestniczy w warsztatach we Francji i Niemczech, gdzie spotykają się i wymieniają doświadczeniami jedni z najlepszych lutników na świecie. Na zbudowanych przez niego instrumentach grają profesjonalni muzycy i soliści z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Dania, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania i Francja.

Wybrane nagrody:

  • Złoty medal za altówkę i nagroda specjalna za główkę tego instrumentu - Triennale w Cremonie (2000)
  • Złoty medal za altówkę - Międzynarodowy Konkurs Lutniczy VSA w Cincinnati (2000)
  • Brązowy medal za altówkę - Międzynarodowy Konkurs Lutniczy w Mittenwaldzie (2001)
  • Złoty medal za altówkę - Międzynarodowy Konkurs Lutniczy Etienne Vatelot w Paryżu (2004)
  • Srebrny medal za wiolonczelę - Międzynarodowy Konkurs Lutniczy w Mittenwaldzie (2005)
  • Srebrny medal za skrzypce - Triennale w Cremonie (2006)
  • Dwa srebrne medale za skrzypce i altówkę (za fachowe rzemiosło i dźwięk) - Międzynarodowy Konkurs Lutniczy VSA w Portland (2008)
  • Brązowy medal za skrzypce i srebrny za altówkę - Międzynarodowy Konkurs Lutniczy w Mittenwaldzie (2010)
  • Druga nagroda za skrzypce - Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego (2011)
[2011]


Oficjalna strona internetowa Marcusa Klimke >