Marcin SikorskiFot. Marcin Mazurowski."Muzyk grający na fortepianie" - tak o sobie mówi Marcin Sikorski - uważany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów-kameralistów. Jego pasją jest interpretowanie arcydzieł kameralistyki. Niedawno rozpoczął współpracę ze skrzypaczką Soyoung Yoon - bezapelacyjną zwyciężczynią ostatniego Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Po ich recitalu podczas tegorocznego Gdańskiego Festiwalu Muzycznego Borys Kossakowski pisał: "W duecie (bo tak to trzeba określić) z pianistą Marcinem Sikorskim stworzyli wszechświat, który bez reszty pochłonął publiczność." Jego występy spotykają się z uznaniem publiczności i krytyków. Oto niektóre opinie: S. Olędzki - "fenomenalny muzyk", A. Rozlach - "pianista precyzyjny i dynamiczny", D. Szwarcman - "znakomity kameralista", D. Gonet -"pianista o znakomitej technice i dużej wyobraźni", M. Komorowska - "wytrawny kameralista".

Marcin Sikorski był uczniem Bogumiły Ścigały w PSM w Bytomiu oraz studentem Marii Szwajger-Kułakowskiej w katowickiej Akademii Muzycznej. Kształcił się pod okiem Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Bruno Canino oraz członków kwartetów LaSalle, Juilliard, Emerson, Guarneri.

Koncertuje m.in. w Polsce, USA, Rosji, Niemczech, Austrii, Belgii, Gruzji, Holandii i na Ukrainie. W 2001 roku debiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku wykonaniem tria fortepianowego L. van Beethovena. Jest laureatem nagrody "Fryderyk" za rok 2006. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych takich jak: Schleswig Holstein Musik Festival, Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Festival Pontino (Włochy), New Music Marathon (Praga), Bratysławskie Hudebne Slawnosti, Festiwal Pianistyki Polskiej, Gdańska Wiosna, Tarnowski Tydzień Talentów.

Marcin Sikorski wygrał konkursy muzyki kameralnej w Paryżu i Gdańsku, jest laureatem konkursów w Pörtschach, Vercelli i Krakowie. Wielokrotnie otrzymywał nagrody dla najlepszego pianisty podczas konkursów skrzypcowych, ostatnio na XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego oraz na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. A. Chaczaturiana w Erywaniu w Armenii. Pracował jako oficjalny pianista międzynarodowych konkursów skrzypcowych: im. J. Joachima w Hanowerze, im. B. Brittena w Londynie oraz wielokrotnie Konkursu im. H. Wieniawskiego.

Owocem muzycznych spotkań Marcina Sikorskiego z różnymi artystami są również płyty CD. Z Anną Marią Staśkiewicz zarejestrował utwory Lutosławskiego, Schnittke i Prokofiewa. Z kwartetem AKADEMOS nagrał kwintety fortepianowe Szostakowicza i Schnittke. Z bratem Bartoszem, kontrabasistą Wiener Philharmoniker - transkrypcje sonat skrzypcowych Francka i Ravela. W 2012 roku przy współpracy Programu II Polskiego Radia oraz wytwórni CD Accord ukazała się płyta z Sonatami skrzypcowymi R. Straussa i D. Szostakowicza oraz premierowym nagraniem Ciaccony K. Pendereckiego w wersji na skrzypce i altówkę, nagrana ze skrzypkiem Jakubem Haufą i altowiolistką Katarzyną Budnik-Gałązką.

Obecnie pianista jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie wiele lat blisko współpracował z nieodżałowaną profesor Jadwigą Kaliszewską. Mieszka w Bydgoszczy z żoną Magdaleną i trójką dzieci - Sabiną, Stasiem i Leosiem.

[2012]
Marcin Sikorski, autor zdjęcia - M. Mazurowski.jpg 382.92 kB Marcin Sikorski fot. M. Mazurowski.jpg 124.56 kB Soyoung Yoon i Marcin Sikorski przed występem na Schleswik-Holstein Musik Festival (2012).jpg 729.67 kB Reiko Otani i Marcin Sikorski. Recital 27.09.2012 Sala Czerwona Pałącu Działyńskich.JPG 354.54 kB Strauss, Shostakovich, Penderecki / CD Accord


W powyższym programie dokumentalnym pt. Henryk Wieniawski w Brukseli wykorzystano fragmenty recitalu Jarosława Nadrzyckiego i Marcina Sikorskiego w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli.

_________________________________________________________________________________________________

W 2009 roku Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu opublikowało płytę CD ze słuchowiskiem pt. Kaprys, na której zostały również zarejestrowane wybrane utwory Henryka i Józefa Wieniawskich, m.in. w wykonaniu Marcina Sikorskiego.

_________________________________________________________________________________________________

We wrześniu 2012 r. Marcin Sikorski współpracował z Reiko Otani (Japonia) podczas pierwszej edycji "Warsztatów z Laureatem" dla młodych skrzypków zorganizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego.