Kronika dźwiękowa
XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego
im. Henryka Wieniawskiego – 5 CD


 
  Soyoung Yoon, zwyciężczyni XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego 2011.
cd_okladka.jpg 158.78 kB kronika_okladka_2011.jpg 98.1 kB kronika konkursu_cd+dvd_plakat.jpg 506.93 kB


Z dumą prezentujemy pięciopłytową kronikę dźwiękową XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, który trwał od 8-23 października 2011 roku. 

Wybór nagrań do albumu nie należał do najłatwiejszych. Bo jak oddać niepowtarzalny klimat czternastu dni konkursowych zmagań na kilku płytach CD? Które wykonania zestawić, by tworzyły razem harmonijną całość, swojego rodzaju esencję pozwalającą słuchaczom na dokonanie własnych sądów o grze młodych skrzypków? Pierwszą z płyt w całości poświęcamy zwyciężczyni konkursu – pochodzącej z Korei Południowej Soyoung Yoon. Na drugiej prezentujemy koncerty skrzypcowe w interpretacji laureatów drugiego i trzeciego miejsca – Miki Kobayashi (Japonia) i Stefana Tarary (Niemcy). Na trzeciej – wykonania wyróżnionych finalistów konkursu, Erzhana Kulibaeva (Kazachstan), Aylena Pritchina (Rosja) i Araty Yumi (Japonia). Czwartą z płyt zadedykowaliśmy reprezentantom polskiej szkoły skrzypcowej. Ostatnia zaś ma za zadanie dopełnić całości – znalazły się na niej wybrane utwory uczestników, którzy nie znaleźli się w finale, a naszym zdaniem warci są odnotowania.

Czternasta edycja konkursu należała do wyjątkowych. Funkcję przewodniczącego jury objął skrzypek światowego formatu Maxim Vengerov. W Jury Konkursu zasiedli wybitni mistrzowie wiolinistyki: Zakhar Bron, Bartosz Bryła, Edward Gracz, Erich Gruenberg, Koichiro Harada, Dong-Suk Kang, Leonid Kerbel, Piotr Milewski, Bartek Nizioł, Vera Tsu, Pavel Vernikov oraz znakomity dyrygent Yuri Simonov. Honorową przewodniczącą Jury została Ida Haendel. Po raz pierwszy uczestnicy byli kwalifikowani do konkursu na podstawie preselekcji na żywo, które w dziewięciu miastach świata (Bergamo, Londynie, Quebecu, Jokohamie, Seulu, Moskwie, Baku, Brukseli i Poznaniu) osobiście przeprowadził Maxim Vengerov. Nowością w konkursie był również etap z orkiestrą kameralną.

Główną ideą przyświecającą jurorom konkursu była chęć wyłonienia skrzypków o wszechstronnych umiejętnościach, będących zarówno zachwycającymi i biegłymi technicznie wirtuozami (I etap – repertuar na skrzypce solo), dojrzałymi muzykami potrafiącymi współpracować z różnorodnymi zespołami (II etap – obejmujący kompozycje na skrzypce i fortepian, III etap z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, IV etap z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej), jak i niepowtarzalnymi osobowościami artystycznymi. W naszej opinii laureaci tegorocznego konkursu odznaczają się tymi cechami. Wierzymy, że podobnie jak my dostrzeżecie je Państwo w prezentowanych na płytach wykonaniach.

CD 1

I Nagroda i Złoty Medal:

SOYOUNG YOON (Korea Południowa)     

wykaz utworów zarejestrowanych na płycie >

Cd_1_1.jpg 129.32 kB CD_1.jpg 67.18 kB CD_1_2.jpg 97.9 kB

CD 2

II Nagroda i Srebrny Medal:

MIKI KOBAYASHI (Japonia)

III Nagroda i Brązowy Medal:

STEFAN TARARA (Niemcy)

wykaz utworów zarejestrowanych na płycie >

Cd_2_1.jpg 136.47 kB CD_2.jpg 79.02 kB Cd_2_2.jpg 97.56 kB

CD 3

Finaliści - Wyróżnienia:

ERZHAN KULIBAEV (Kazachstan)
ARATA YUMI (Japonia)
AYLEN PRITCHIN (Rosja)

wykaz utworów zarejestrowanych na płycie >

Cd_3_1.jpg 134.91 kB CD_3.jpg 77 kB CD_3_2.jpg 129.86 kB

CD 4

Polscy uczestnicy konkursu - wybór utworów:

MARIA WŁOSZCZOWSKA
ALEKSANDRA KULS
MACIEJ STRZELECKI
JOANNA KREFT
CELINA KOTZ
MAŁGORZATA WASIUCIONEK
MACIEJ BURDZY
MATEUSZ SMÓL

wykaz utworów zarejestrowanych na płycie >

Cd_4_1.jpg 131.75 kB Cd_4.jpg 68.12 kB Cd_4_2.jpg 96.11 kB

CD 5

Talenty, które warto zapamiętać:

JI-YOON LEE (Korea Południowa)
EMMA STEELE (USA)
MARIANNA VASILYEVA (Rosja)
HANNAH JI (USA)
OMARLI KAMRAN (Azerbejdżan)

wykaz utworów zarejestrowanych na płycie >

Cd_5_1.jpg 128.61 kB CD_5.jpg 66.36 kB CD_5_2.jpg 90.46 kB


Jeżeli są Państwo zainteresowani kroniką dźwiękową konkursu,
prosimy o kontakt z naszym biurem:

Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego
ul. Świętosławska 7
61-840 Poznań
tel. (+48) 61 852 26 42
e-mail:
biuro@wieniawski.pl