Jakub Haufa


 
Jakub Haufa w 2001...                             ... i 2012 r. Fot. A. Świetlik


Doktor habilitowany sztuk muzycznych, profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia. Urodzony w 1980 roku Poznaniu, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Jadwigi Kaliszewskiej (2003). Swoją grę doskonalił również u Charlesa Tregera, Manfreda Scherzera, Mariny Jaszwili, Krzysztofa Węgrzyna, Wandy Wiłkomirskiej, Toru Yasunagi, Alessandra Cappone i Vadima Repina Był stypendystą Rady Miasta Poznania (2001), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000–2003) oraz został laureatem VI edycji Programu Stypendialnego Młoda Polska (2009).

Jest laureatem m.in. takich konkursów jak: II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (1999), II nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (1999), wyróżnienie w XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001).

W lutym 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w której to pracuje nieprzerwanie od roku 2003, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego. Wielu z jego absolwentów biorących udział w tym projekcie znalazło pracę w wielu orkiestrach, także w Orkiestrze Sinfonia Varsovia i NOSPR.

Współpracował jako solista z tak znakomitymi artystami, jak Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Albrecht Mayer, Stefan Dohr, Gábor Boldoczki, Michael Nyman (muzyka do filmu Jestem) oraz Jarosław Śmietana, występując w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Suntory Hall w Tokio, filharmoniach w Berlinie, Monachium i Kolonii, Gewandhaus w Lipsku, Alte Oper we Frankfurcie, Tonhalle w Dusseldorfie, Theatre des Champs-Elysees i Theatre du Chatelet w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Auditorio Nacional de Musica w Madrycie czy Berwaldhallen w Sztokholmie. W roli solisty brał udział również w festiwalach La Folle Journée, La Roque d’Antheron i Baltic Sea Festival. NCPA w Pekinie.

Od 2003 roku jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertuje na całym świecie, realizując nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Wielokrotnie prowadził Polską Orkiestrę Kameralną / Sinfonia Varsovia jako koncertmistrz od pulpitu podczas koncertów i nagrań, m.in. z takimi muzykami, jak Nigel Kennedy, Vadim Repin, Albrecht Mayer, Sir James Galway, Gábor Boldoczki, Siergiej Nakariakow, Borys Berezowsky, Ryu Goto.

W 2006 roku została wydana przez EMI płyta DVD Live at the Citadelle prezentująca koncert Polskiej Orkiestry Kameralnej w Carcassonne we Francji, na którym Jakub Haufa wystąpił jako solista, grając z Nigelem Kennedym Koncert C-dur na dwoje skrzypiec Antonia Vivaldiego. Nagranie z tego koncertu było wielokrotnie emitowane przez telewizję Mezzo. W sierpniu 2006 roku wytwórnia Deutsche Grammophon opublikowała płytę oboisty Albrechta Mayera (w 2007 roku również DVD) pod tytułem New Seasons – Jakub Haufa wystąpił na niej jako koncertmistrz i solista.

Jako koncertmistrz gościnny występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Tenerife Symphony Orchestra.

Jesienią 2012 przy współpracy Programu 2 Polskiego Radia oraz wytwórni CD Accord ukazała się jego płyta z Sonatami Straussa i Szostakowicza (Marcin Sikorski - fortepian) oraz premierowym nagraniem Ciaccony Krzysztofa Pendereckiego w wersji na skrzypce i altówkę (Katarzyna Budnik-Gałązka - altówka).

Strauss, Shostakovich, Penderecki / CD Accord Strauss, Shostakovich, Penderecki / CD Accord

Rok 2015 zaowocował wieloma ciekawymi wydarzeniami artystycznymi. W styczniu Jakub Haufa wystąpił po raz kolejny jako solista z Orkiestrą Sinfonia Varsovia grając pod batutą Krzysztofa Pendereckiego jego Concerto doppio. Następnie w maju podczas tournee Orkiestry Sinfonia Varsovia w Chinach (Pekin, Tianjin, Wuhan) wykonywał Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika pod batutą Jerzego Maksymiuka. Czerwiec to m.in. wykonanie Tria waltorniowego Johannesa Brahmsa ze Stefanem Dohrem (I waltornista Berliner Philharmoniker) i Michałem Francuzem.W lipcu wystąpił jako solista/dyrygent grając z Orkiestrą Sinfonia Varsovia m.in. Koncert skrzypcowy d-moll Felixa Mendelssohna podczas Festiwalu Radia Francuskiego w Montpellier/Bedarieux. Grudzień przyniósł kolejne wykonanie Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego w nowo otwartej sali Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu także z Orkiestrą Sinfonia Varsovia tym razem pod batutą Alexandra Sladkovskiego. 

W maju 2016 po raz kolejny wystąpił w Warszawie z Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka wykonując Koncerty skrzypcowe J.M.Leclaira i Andrzeja Panufnika podczas jednego z koncertów upamiętniających 100-lecie urodzin Yehudi Menuhina. 

We wrześniu 2016 roku był tutorem podczas warsztatów International Lutosławski Youth Orchestra w Szczecinie, z którą także wystąpił na dwóch koncertach grając Partitę Witolda Lutosławskiego. 

W październiku 2016 był tutorem podczas warsztatów orkiestrowych Santander Orchestra w Lusławicach oraz oficjalnym komentatorem TVP Kultura podczas Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H.Wieniawskiego. W grudniu 2016 dokonał nagrania CD Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.

Gra na instrumentach Stephan von Baehr (Paryż, 2010) oraz Nicolas Lupot.

[2017]


XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (2001), fot. R. Świątkowski.