Andrea Frandsen

Andrea Frandsen
urodziła się w Møn w Danii w 1957 r. Lutnictwa uczyła się w szkole w Newark-on-Trent w Wlk. Brytanii, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1985 r. Trzy lata pracy w Niemczech, w zakładzie zajmującym się renowacją instrumentów, stanowiły dla niej dobrą okazję do zapoznania się z instrumentami powstałymi w klasycznym okresie włoskiego lutnictwa.

W 1988 r. znalazła się w Angers we Francji, gdzie wspólnie z Patrickiem Robinem założyła „Atelier Robin & Frandsen”. Od tamtej pory Andrea Frandsen specjalizuje się w tworzeniu wysokiej klasy skrzypiec, altówek i wiolonczel. W 2006 r. otworzyła własny warsztat w pobliżu Angers w dolinie Loary.

Choć inspiracje czerpie z tradycji XVI, XVII i XVIII-wiecznego lutnictwa włoskiego, za sprawą regularnej wymiany doświadczeń z kolegami po fachu oraz dobrym stosunkom z muzykami stale wzbogaca swój warsztat.

Andrea Frandsen cieszy się dużym uznaniem w branży lutniczej; regularnie pisuje do fachowych czasopism, a ostatnimi czasy zasiada również w jury czołowych międzynarodowych konkursów lutniczych.

Jej instrumenty wykorzystywane przez solistów, muzyków orkiestrowych i kameralistów cieszą się uznaniem na całym świecie.

Wśród nagród, jakie zdobyła na międzynarodowych imprezach, wymienić należy złote medale za skrzypce na konkursie w Oakland w USA w 1994 r. oraz za altówkę na konkursie w Paryżu w 1991 r. W 2004 r. Andrea Frandsen była finalistką Wiolonczelowego Konkursu Lutniczego im. Stradivariego w Manchesterze, w Wlk. Brytanii.

W 2008 r. została Kawalerem Narodowego Orderu Zasługi, a w 2013 r. otrzymała tytuł Maître Artisan d’Art.

Jest członkinią EILA (Entente Internationale des Luthiers et Archetiers), ALADFI (Association des Luthiers et Archetiers pour le Développement de la Facture Instrumentale) i VSA (Violin Society of America).


[2014]