Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2018 / Olga Sitkovietsky

Olga SitkovietskyUrodzona w Moskwie Olga Sitkovietsky studiowała tamże, w szkole związanej z moskiewskim konserwatorium, a następnie w konserwatorium w Petersburgu. Wielokrotnie towarzyszyła skrzypkom podczas międzynarodowych konkursów, za co otrzymała wiele nagród jako wyróżniająca się pianistka-akompaniator. Towarzyszyła również solistom podczas letnich akademii muzycznych, np. w Tours (Francja), Kent (Anglia) oraz we Włoszech. W 1991 roku Lord Yehudi Menuhin zaprosił ją do swojej szkoły muzycznej (Yehudi Menuhin School of Music) w Surrey, co zaowocowało wieloletnią współpracą i licznymi występami uczniów szkoły Yehudi Menuhina na konkursach, a także późniejszymi, wspólnymi koncertami z rozpoczynającymi kariery na światowych estradach młodymi wirtuozami.

Olga Sitkovietsky koncertowała w prestiżowych salach Europy, takich jak londyńskie Queen Elizabeth Hall, Wigmore Hall, Purcell Room oraz Royal Festival Hall, Grand Hall w moskiewskim konserwatorium, czy Verdi Hall w Mediolanie.

Jej występy zarejestrowano m.in. na jubileuszowej płycie wydanej z okazji 80. urodzin Lorda Yehudi Menuhina. W 1998 roku prof. Hu Kun zaprosił ją do wspólnego nagrania najpopularniejszych utworów chińskiej muzyczki klasycznej; płytę wydało ASV Records.

W lipcu 1998 roku Olga Sitkovietsky oficjalnie zadebiutowała w Ameryce, występując na renomowanym Newport Music Festival na Rhode Island, a w 2000 roku jej występy podziwiała publiczność licznie zgromadzona na koncertach w Chinach i Korei Południowej. Także w roku 2000 Olga nagrała płytę ze swoim synem, Sashą, dla Angel Records/EMI Classic w Nowym Jorku.

W kolejnych latach Olga Sitkovietsky koncertowała intensywnie, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Mozarteum w Salzburgu oraz w wiedeńskim Konzerthaus. Jej koncertowe trasy obejmowały także Włochy, Belgię, Nową Zelandię oraz Wielką Brytanię, gdzie mieszka od lat. Pianistka pojawiła się również na kolejnych płytach wydanych przez Angel Records/EMI Classics, Dynamic, Naxos oraz ASV.

Olga Sitkovietsky współpracowała z wybitnymi artystami, takimi jak Yehudi Menuhin, Mścisław Rostropowicz, Ida Haendel oraz Tim Hugh.

[2018]
Recital Roman Simovic (2018) - plakat