Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Aktualności

Ida Haendel, legendarna skrzypaczka polskiego pochodzenia, nie żyje

30 czerwca 2020 r. w wieku 91 lat zmarła w Miami Ida Haendel. Wybitna skrzypaczka urodziła się 15 grudnia 1928 roku w rodzinie polskich Żydów w Chełmie na Lubelszczyźnie. Była „cudownym dzieckiem”. Studiowała u Mieczysława Michałowicza w Konserwatorium (...)
Czytaj więcej...

Atom String Quartet, REnaissance - Marcin Zdunik, Aleksander Dębicz | Festiwal Bezsenność 2020

„REnaissance” to najnowsze przedsięwzięcie artystyczne Marcina Zdunika i Aleksandra Dębicza. Jest on próbą wzbudzenia w słuchaczach poczucia czasu i przestrzeni muzyki renesansowej poprzez umieszczenie jej we współczesnym kontekście. W tym celu artyści po raz (...)
Czytaj więcej...

"Wieniawski inspiruje" | Wieniawski i ukulele, czyli historia prawdziwa

„Wieniawski inspiruje” to tytuł, pod którym powstają projekty muzyczne otwierające drzwi do rzadko eksplorowanych przez klasycznego melomana światów. Jako pierwszy światło dzienne ujrzał projekt „Wieniawski UKULELE”, czyli pieśń „Rozumiem” do słów J. Minasowicza (...)
Czytaj więcej...

Konkurs „Projekt formy graficznej do wykorzystania w produkcji gadżetów miejskich”

Zapraszamy do udziału w Konkursie „Projekt formy graficznej do wykorzystania w produkcji gadżetów miejskich”, którego Organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Konkurs skierowany jest do studentów i młodych absolwentów (...)
Czytaj więcej...

Bohorquez Trio | 5.03.2020, godz. 19.00 | GALERIA ZDJĘĆ

Formacja Bohorquez Trio jest w rzeczywistości dialogiem trzech indywidualności – Claudio Bohorqueza, lidera tria, niemieckiego wiolonczelisty o korzeniach peruwiańsko-urugwajskich, ze skrzypkiem Oscarem Bohorquezem (prywatnie bratem Claudia) i argentyńskim (...)
Czytaj więcej...

Dina Yoffe, Michael Vaiman | Recital 14.11.2019 | GALERIA ZDJĘĆ

Artystyczne kreacje Diny Yoffe i Michaela Vaimana to każdorazowo przykład kunsztu, prezentacja niezwykłych talentów i rzadko spotykana okazja obcowania z najpiękniejszymi tradycjami tzw. szkoły rosyjskiej, do której zaliczali się artyści tej klasy, co skrzypek (...)
Czytaj więcej...

Sonaty polskie. Ignacy Jan Paderewski in memoriam | Recital 1.10.2019 | GALERIA ZDJĘĆ

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Jadwigi Subczyńskiej z recitali w wykonaniu Bartłomieja Nizioła, laureata I nagrody 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i pianisty Michała Francuza, które odbyły się 1 (...)
Czytaj więcej...

Grażyna Bacewicz w "Sidłach" kryminału | 22.09.2019, godz. 16:30 | GALERIA ZDJĘĆ

We wrześniu 2019 roku odbyła się piąta edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. To, że muzyka klasyczna nie była tam dotąd zbyt często grana – to kryminał! To, że niektórzy kompozytorzy klasyczni "grandzili" – to fakt. Na przykład Grażyna Bacewicz (1909 – (...)
Czytaj więcej...

"Wieniawski" chronionym znakiem towarowym

Przypominamy, że od 2 stycznia 2018 roku znak towarowy "Wieniawski" podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej należy do Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Czytaj więcej...

Guarneri "Wieniawski" - ulubione i ostatnie skrzypce Wieniawskiego w Poznaniu

Skrzypce Pietro Guarneriego z 1723 roku, zwane „Wieniawski”, zaprezentował w Poznaniu w środę 26 czerwca br. Ilya Grubert, jego obecny właściciel. Jest to ostatni instrument, na którym grał Henryk Wieniawski; skrzypce te złożone były na trumnie podczas pogrzebu (...)
Czytaj więcej...