Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2019 / Cécile Achille

Cécile Achille


Sopranistka Cécile Achille rozpoczęła naukę śpiewu w młodym wieku w zespołach chóralnych Maîtrise Notre-Dame de Paris. W latach 2007-2012 studiowała w paryskim Konserwatorium Muzyki i Tańca (CNSMD), gdzie jej nauczycielami byli Mireille Alcantara, Elène Golgevit, Anne Le Bozec i Jeff Cohen. Kształciła się również w klasie śpiewu barokowego Kennetha Weissa. 

Zadebiutowała w 2011 roku w Operze Comique w Paryżu, w roli Antoniny w operze „O mój przystojny nieznajomy” Reynaldo Hahn’a. Współpracowała z wieloma dyrygentami, takimi jak: Nicolas Krüger, Emmanuel Olivier, Lionel Sow, Emmanuelle Haïm, Laurence Equilbey, Alain Altinoglu i Paavo Järvi. Pracowała z reżyserami, wśród których należy wymienić: Marguerite Borie, Florent Siaud, Vincent Vittoz, Thierry Thieû Niang, Michel Fau, Guillaume Gallienne i Jérôme Deschamps. 

W 2013 roku dołączyła do Akademii Opéra-Comique w Paryżu, gdzie wcieliła się w role: Francoise w "Ciboulette" Reynaldo Hahna i Maguelonne w "Viardot" Pauline Cendrillon. Następnie odgrywała rozmaite role w operach Charpentiera: Prozerpiny w "Zejściu Orfeusza do piekieł" (w teatrach operowych Lille i Dijon), Diany w "Acteonie" (Opéra Royal de Versailles). Wraz z orkiestrą Il Giardino d’Amore, założoną przez Stefana Plewniaka, śpiewała wiele ról w dziełach Jeana-Philippe'a Rameau, np. Amora, Phani i Zairy w "Zamorskich zalotach" na festiwalu Dramma per musica w Warszawie, a także Une Bergère i Flore w "Naïs" w spektaklach granych w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz na Festiwalu w Bydgoszczy. Wystąpiła również w tytułowej roli w "Koronacji Poppei" Claudio Monteverdiego. Zauroczona operami Wolfganga Amadeusza Mozarta, wykonała w swojej karierze role Papageny z "Czarodziejskiego Fletu" oraz Ilii z "Idomeneusza, króla Krety".

Laureatka konkursu wokalnego Międzynarodowej Akademii Muzycznej Maurice’a Ravela w 2010 roku. W 2017 roku dzięki interpretacji utworów Rossiniego, Bizeta i Mozarta zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Chant Lyrique de Marseille. W 2018 roku została uhonorowana nagrodą specjalną na Międzynarodowym Konkursie Gabrieli Benackovej, na którym wykonała partię Aminy z "Lunatyczki"  Vincenzo Belliniego oraz partię Ofelii z "Hamleta" Ambroise Thomasa.

W tym sezonie zaśpiewa na koncercie zatytułowanym "Muzyka czasu Wielkiej Wojny" w Poznaniu oraz wystąpi w roli La Paix w operze kameralnej "Sztukach kwitnących" Marc-Antoine'a Charpentiera w pałacu królewskim w Wersalu. We wrześniu 2018 roku ukazał się album, na którym wykonuje tę rolę wraz z Ensemble Marguerite-Louise.

[2019]