Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2008 / Tadeusz Domanowski

Tadeusz Domanowski

Fot. Robert Gauer
  Tadeusz Domanowski urodził się w 1980 roku w Gliwicach. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Stefańskiego. Naukę kontynuował uczestnicząc aktywnie w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez światowej sławy pianistów takich jak: Menahem Pressler, Stephen Kovacevich, Lazar Berman, Jerome Rose, Pavel Gililov, John Owings, Vladimir Viardo, Aldona Dvarionaite.

Jest laureatem wielu nagród na konkursach pianistycznych w kraju (m. in. na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie w 1992 roku i Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu w Warszawie w 1993 roku) i za granicą (I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Balysa Dvarionasa w Wilnie w 1994 roku).Również jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Steinwaya w Hamburgu w 1994 roku, został uhonorowany Specjalną Nagrodą Krytyków Muzycznych na III Międzynarodowym Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy w 1998 roku i otrzymał Nagrodę Specjalną za wykonanie Sonat Domenica Scarlattiego na XVI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „IBLA Grand Prize” we Włoszech w 2007 roku.

Tadeusz Domanowski koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki i Azji m.in. w Rosji, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechach, Rumunii, Mołdawii, na Litwie, w Chinach, Stanach Zjednoczonych oraz w w Polsce. Występował z recitalami i jako solista z orkiestrami symfonicznymi na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

Jest cenionym kameralistą. W 2000 roku otrzymał od światowej sławy skrzypaczki i profesora Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie Mariny Jaszwili zaproszenie do towarzyszenia artystce w cyklu koncertów monograficznych poświęconych twórczości kameralnej Johannesa Brahmsa, na których wspólnie wykonali wszystkie Sonaty na skrzypce i fortepian tego kompozytora. Koncerty odbyły się w Polsce i w Rosji. Współpracuje też ze skrzypkiem Natanem Dondalskim, z którym koncertował m. in. w Czechach i Szwecji. Uczestniczył w cyklu programów telewizyjnych transmitowanych przez TVP Polonia, w których wykonał utwory fortepianowe i kameralne polskich kompozytorów: Henryka Melcera, Romana Statkowskiego i Zygmunta Stojowskiego. Ponadto dokonał wielu nagrań archiwalnych utworów fortepianowych Beethovena, Chopina oraz współczesnych kompozytorów dla Polskiego Radia. Nagrywał również dla Radio France, France 2 oraz kanału telewizyjnego „Muzzik”.