Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Ludzie / Peter Rennie

Peter Rennie


    Peter Rennie ukończył Uniwersytet w Aberdeen w 1951 roku, kierunek język i literatura angielska. Po ukończeniu studiów zajmował się badaniami na temat Szkotów w polskiej literaturze XVI i XVII wieku na Uniwersytecie w Londynie. Przez wiele lat pracował w dziale badań w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Research Department of the Foreign and Commonwealth Office), gdzie specjalizował się w zagadnieniach związanych z Europą Wschodnią. Po przejściu na emeryturę w 1984 roku zajął się badaniem związków szkocko-polskich. Poświęcił wiele czasu na badanie życia polskiego skrzypka Feliksa Janiewicza (1762-1848), który żył i umarł w Edynburgu. 

Od kilku lat współpracuje w Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego. Z powodzeniem prowadzi badania genealogiczne członków rodziny Henryka Wieniawskiego. Regularnie przysyła materiały biograficzne oraz cenne pozycje książkowe i płytowe, wzbogacając zasoby Archiwum-Biblioteki Towarzystwa Muzycznego.

W 2009 roku Peter Rennie wziął udział w III Międzynarodowej Konferencji Muzykologicznej Henryk Wieniawski i tradycja wirtuozostwa. Zagadnienia stylu, technik i praktyki wykonawczej, na której zaprezentował referat pt. Searching Websites for the English Wieniawscy.