Przemówienie Przewodniczącego Jury –  Maxima Vengerova podczas preselekcji w Kanadzie
Québec, Palais Montcalm, 20 października 2010


To dla nas największy przywilej, że możemy przeprowadzić przesłuchania do 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, który odbędzie się w Polsce, w Poznaniu, w październiku 2011 roku. Jak wiecie, jest to najstarszy istniejący konkurs skrzypcowy a jedną z pierwszych zwyciężczyń tego konkursu jest Ida Haendel – legendarna skrzypaczka, która nadal żyje, ma się fantastycznie i tak też gra. Obiecała przyjechać na Konkurs w przyszłym roku i zagrać coś dla nas. Tak więc jest to zupełnie niezwykłe. 

Chciałbym opowiedzieć wam trochę o procedurach preselekcyjnych. Podróżujemy dookoła świata, do dziewięciu miast. Przeprowadziliśmy już przesłuchania w Bergamo we Włoszech i w Londynie. Teraz jesteśmy tutaj, w Quebeku. Niebawem wyjeżdżamy do Seulu (Korea Południowa), do Jokohamy (Japonia). Dalej – do Baku (Azerbejdżan), Moskwy (Rosja), Brukseli (Belgia) i wreszcie w kwietniu 2011 roku mamy zamiar przeprowadzić ostatnie preselekcje w Poznaniu, które potrwają cztery dni i obejmą 70 uczestników. 

W sumie wszystkich Kandydatów będzie ponad 170. Zrobili oni odważny krok aby znaleźć się w tym wspaniałym Konkursie. A jak wiecie program stanowi wyzwanie dla muzyka, który musi zaprezentować się w taki sposób, aby wykazać się wszystkimi cechami, jakimi powinien się on odznaczać teraz, w XXI wieku. Jest to również test związany z muzyką kameralną: na umiejętność prowadzenia orkiestry, na pełnienie funkcji koncertmistrza w orkiestrze i dyrygenta, na granie i dyrygowanie, a także granie z innym solistą – Symfonia Concertante Mozarta. W IV etapie, z czego jestem bardzo dumny, nie będę uczestniczył w ocenach kandydatów. Znajdę się po drugiej stronie aby w charakterze dyrygenta towarzyszyć sześciorgu wybranym skrzypkom ze wszystkich kandydatów. Będzie to zatem swoista rewolucja. Wspaniała odmiana.