Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2016 / Lora Vakova-Tarara

Lora Vakova-Tarara



Lora-Evelin Vakova-Tarara
(ur. 1990, Plovdiv), zaczęła grać na fortepianie w wieku 6 lat i nadal kontynuuje z pasją to zajęcie, potwierdzając podczas kolejnych koncertów i nagrań płytowych swą dojrzałość artystyczną i znakomite umiejętności pianistyczne. 

Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną Dla Utalentowanych Dzieci „Dobrin Petkov”, w klasie Dariny Kantarzhievej, uczyła się również improwizacji w Państwowej Akademii Muzycznej Pancho Vladigerova, w klasie Prof. Yuliya Tsenova. Studiowała w Konserwatorium w Zurychu, w klasie fortepianu Prof. Eckarta Heiligersa oraz Seung-Yeun Huh, którą ukończyła z sukcesem, zdobywając w trakcie nauki prestiżowe stypendia naukowe. Zdobyła liczne nagrody na konkursach pianistycznych, m.in. na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Schumann-Brahms (Plovdiv), Międzynarodowym Konkursie Młodzieżowym Hopes, Talents, Masters (Dobrich-Albena), Międzynarodowym Konkursie Dla Młodych Muzyków Ochrid Pearls (Ochrid), i innych. Wygrywała również nagrody za towarzyszenie na fortepianie na konkursach takich, jak: Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Vasco Abadjieva, Swiss Classical Music Competition i na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Enescu.

Lora-Evelin występuje jako solistka i kameralistka; od 2015 r. wraz ze swym mężem Stefanem Tararą współtworzy Duo Tarara, które ma na swym koncie dwie wydane płyty: The Sounds of 20soraz Childhood Impressions (ARS).

(maj 2016)