Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2013 / Kevin Kenner

Kevin KennerRok 1990 był przełomowy dla Kevina Kennera. Pianista wygrał XII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, otrzymując również nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. W tym samym roku zajął trzecie miejsce i zdobył Brązowy Medal na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Artysta był pierwszym w historii Amerykaninem, któremu udało się jednocześnie zdobyć nagrody na obu tych konkursach. Potem przyszedł czas na nagrodę w konkursie Van Cliburna (Fort Worth 1989) i International Terrence Judd Award (Londyn 1990).

Osiągnięcia Kevina Kennera zostały docenione przez krytyków na całym świecie. Został okrzyknięty jednym z najwybitniejszych amerykańskich pianistów ostatnich lat” (Howard Reich, Chicago Tribune) i zaliczono go do grupy wielkich chopinistów (Rubinstein, Benedetti-Michelangeli i Dinu Lipatti). Niezwykle cenione są Ballady Chopina w jego wykonaniu, a  Financial Times opisał pianistę jako „muzyka pełnego wdzięku, subtelności i siły, dojrzałego w ujęciu dramatyzmu i proporcji”. Ostatnio Washington Post nazwał Kennera „wybitnym talentem, artystą którego intelekt, wyobraźnia i zmysł muzyczny przemawiają silnie i elokwentnie”. Dyrygent Stanisław Skrowaczewski, który współpracował m.in. z Arturem Rubinsteinem, wspominał chopinowskie interpretacje Kennera jako bardzo emocjonalne i piękne.

Kevin Kenner urodził się w południowej Kalifornii. Już od najmłodszych lat interesował się grą na fortepianie. Naukę rozpoczął u Krzysztofa Brzuzy. Jako nastolatek przyjechał do Polski, gdzie profesor Ludwik Stefański przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). Kevin Kenner był wówczas najmłodszym uczestnikiem konkursu. Otrzymał nagrodę specjalną dla bardzo obiecującego artysty.

Pianista przebywał w Polsce w bardzo burzliwym okresie historycznym, czasach narodzin Solidarności. Wydarzenia te sprawiły, że bardzo silnie związał się emocjonalnie z naszym krajem. Po śmierci swojego polskiego profesora, przez kolejnych pięć lat kontynuował naukę z legendarnym pianistą Leonem Fleisherem w Peabody Conservatory w Baltimore. Następnie powrócił do Europy gdzie ukończył studia w Hanowerze pod kierunkiem Karl-Heinza Kämmerlinga. Obecnie Kevin Kenner jest pedagogiem w Royal College of Music w Londynie.

Kevin Kenner występował jako solista z najznakomitszymi orkiestrami z całego niemal świata i współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami. Jako artysta niezwykle wszechstronny występował również w klasycznym repertuarze kameralnym, ale nagrywał także z grupą Piazzoforte, wykonując specjalne aranżacje utworów Piazzolli, Chopina i Bacha. Pianista jest twórcą i dyrektorem artystycznym zespołu Ensemble XIX, wykonującego muzykę Chopina na dziewiętnastowiecznych instrumentach. Wielokrotnie zasiadał w jury prestiżowych konkursów w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. W roku 2010 artysta był jurorem na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W dyskografii Kevina Kennera znalazło się  wiele płyt z utworami Chopina, Ravela, Schumanna, Beethovena i Piazzolli. Wykonanie tych ostatnich przyniosło mu Fryderyka w kategorii muzyki kameralnej. Artysta nagrał utwory Chopina na Pleyelu z 1848 roku (seria NIFC 2008). Nagrania te zostały bardzo wysoko  ocenione przez francuski magazyn Diapason.

[2013]