Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2007 / Trio polskie / / Joanna Domańska

Joanna Domańska


Joanna Domańska rozpoczęła studia w 1977 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Jana Hoffmana. Ukończyła je z wyróżnieniem w 1982 roku w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. W latach 1987/88 pogłębiała swoje umiejętności w Paryżu, jako stypendystka Rządu Francuskiego, pod kierunkiem Livii Rév.

Nagrody:
- 1981 – VII nagroda na Konkursie im. M. Long – J. Thibaud w Paryżu,
- 1982 – I nagroda na Konkursie Pianistycznym im. A. Casagrande w Terni,
- 1982 – laureatka Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku

Jest koncertującą pianistką. Występuje z recitalami i koncertami symfonicznymi w Polsce i za granicą. Uczestniczyła w wielu festiwalach muzycznych m. in. Festival dei Due Mondi w Spoleto, Festa Musica Pro w Asyżu, Maggio Musicale Fiorentino we Florencji, Chopinfestival (obecnie Festiwalu Flandryjskim) w Gandawie, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, Festiwalu „Warszawska Jesień”.

W 1995 roku ukazała się jej płyta CD z nagraniami utworów fortepianowych Karola Szymanowskiego, wydana przez angielską firmę OLYMPIA. Płyta była nominowana do nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk”. Towarzystwo Muzyczne im Karola Szymanowskiego uhonorowało ją medalem w dowód uznania szczególnego wkładu w propagowanie dzieła tego wielkiego kompozytora polskiego (1997). Pianistka dokonała szeregu nagrań radiowych i telewizyjnych ( m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, Telewizji włoskiej i Radio – France). Oprócz działalności solistycznej uprawia kameralistykę. Gra w duecie fortepianowym z Moniką Sikorską-Wojtacha, a także ze skrzypaczką Beatą Warykiewicz-Siwy i instrumentalistami Capelli Cracoviensis.

Działalność pedagogiczną rozpoczęła w 1989 roku jako asystent w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. W październiku 2003 roku otrzymała stanowisko prof. nadzwyczajnego Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1996-98 była też profesorem gościnnym Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu w Ostrawie (Czechy). W swym dorobku dydaktycznym posiada laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych:

- Małgorzata Renka – na Konkursie TiFCu na stypendia artystyczne im. F. Chopina;
- Wojciech Kubica ( I ) – na Międzynarodowym Konkursie „XXI Century Art.” w Kijowie;
- Tomasz Kamieniak (nagroda specjalna) – na Międzynarodowym Konkursie im. F. Liszta w Weimarze.

Uczestniczy w pracach jury regionalnych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych a także Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Jesieniku (Czechy). Od września 2002 roku piastuje funkcję prodziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Poza tym jest vice-prezesem Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem i Koła tego Towarzystwa przy Akademii Muzycznej w Katowicach.