Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB

Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB

Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MB


Nagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

BEZSENNOŚĆ - cykl letnich koncertów kameralnych w Poznaniu | 11.06. - 13.06. - 20.06.| godz. 20.30

Nieoczywista klasyka w mistrzowskich wykonaniach. Serdecznie zapraszamy na cykl koncertów realizowanych w nietypowych lokalizacjach miejskich, poza salami koncertowymi. Wystąpią Duo Haroni, Signum Saxophone Quartet & Matthias Bartolomey (wiolonczela) oraz Trio (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ: 11 czerwca 2018, godz. 20.30 | Duo Haroni / W.F. Murnau „Wschód słońca” (1927)

Projekt Duo Haroni nawiązuje do praktykowanego w czasach kina niemego zwyczaju grania muzyki na żywo podczas seansu filmowego. Dwoje artystów pochodzących z Izraela: pianista Bishara Haroni i skrzypaczka (a prywatnie jego żona) Adi Haroni zagrają autorską ścieżkę (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ: 13 czerwca 2018, godz. 20.30 | Signum Saxophone Quartet & Matthias Bartolomey

W ramach cyklu "Bezsenność" wystąpi znany już poznańskiej publiczności, odnoszący sukcesy na międzynarodowych estradach saksofonowy Signum Saxophone Quartet, który wraz ze znakomitym wiolonczelistą Matthiasem Bartolomey’em zabierze nas w muzyczną podróż od Bacha, (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ: 20 czerwca 2018, godz. 20.30 | Trio Smyczkowe: "Wariacje Goldbergowskie" BWV 988

Trio Smyczkowe tworzą muzycy należący do czołówki polskich solistów i kameralistów: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka, Marcin Zdunik. Artyści poszukują w muzyce kameralnej nowych jakości estetycznych. Naczelną ideą zespołu jest propagowanie (...)
Czytaj więcej...

Recital w Bazarze: Roman Simovic, Olga Sitkovietsky, 11.03.2018 | GALERIA ZDJĘĆ

Recital Romana Simovica – laureata 12. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, solisty i kameralisty, obecnie koncertmistrza orkiestry London Symphony. Wirtuoz dał koncert w Poznaniu po latach. Wraz ze skrzypkiem wystąpiła (...)
Czytaj więcej...

"Medytacje wielkopostne w pieśni i poezji - Postoje" | koncerty 17 i 23 marca

Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu serdecznie zaprasza na dwa koncerty pasyjne: w sobotę 17 marca 2018 r. w Kościele pw. Św. Rodziny w Poznaniu (po Mszy Św. o godz. 18:00) oraz w piątek 23 marca 2018 r. o godz. 17:00 (...)
Czytaj więcej...

10. Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego | Poznań, 12-16.11.2018

Konkurs odbędzie się w dniach od 12 do 16 listopada 2018 roku. Jego organizatorem jest Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego, we współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego. W Konkursie mogą brać udział studenci i absolwenci polskich uczelni (...)
Czytaj więcej...

Zmarł Giovanni Battista Morassi - światowej sławy lutnik włoski

27 lutego br. w wieku 83. lat zmarł w Cremonie jeden z najwybitniejszych lutników w XX wieku, światowej sławy autorytet, laureat dziesięciu złotych medali na międzynarodowych konkursach lutniczych, członek jury najważniejszych konkursów lutniczych, w tym (...)
Czytaj więcej...

Kim byla Irena Regina Wieniawska (Lady Dean Paul, Poldowski) - niesłusznie dziś zapomniana, utalentowana kompozytorka? Odkryj ją razem z nami!

Jako jedyna spośród czwórki dzieci Henryka i Izabeli Wieniawskich poświęciła się muzyce i jeszcze za swojego życia uzyskała międzynarodowe uznanie jako kompozytorka i pianistka. Poznajcie kilka zagadkowych i kolorowych elementów biografii tej utalentowanej damy.
Czytaj więcej...

Koncert Ensemble 1904: "Poldowski Re-imagined" | GALERIA ZDJĘĆ

W niedzielę 25. lutego br. w Sali Białej Bazaru Poznańskiego odbył się koncert pt. „Poldowski Re-imagined”. Artyści działającego we Francji zespołu Ensemble 1904 wykonali aranżacje zupełnie nieznanych w Polsce pieśni Ireny Reginy Poldowski, córki Henryka (...)
Czytaj więcej...