Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB

Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB

Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MB


Nagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

Smyczki, struny i klawisze - scena dla młodych | koncerty 23 i 29 stycznia, godz. 16.30

Serdecznie zapraszamy do naszej siedziby na koncerty w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Kurpińskiego w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu przy ul. Głogowskiej 90. Wstęp wolny!
Czytaj więcej...

Wieczór śpiewania kolęd | 18.01.2018, 18.00

Serdecznie zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Świętosławskiej 7 na magiczny wieczór z najpiękniejszymi polskimi kolędami. Wstęp wolny, prosimy jedynie o potwierdzenie przybycia pod numerem tel. 61 852 26 42.
Czytaj więcej...

Koncert Charytatywny Fundacji CHCEmisie: "Powrót do przeszłości - krótka historia muzyki" | 20.01.2018, 19.00

Serdecznie zapraszamy na doroczny koncert charytatywny Fundacji CHCEmisie. Tym razem będzie to subiektywna podróż w czasie, podczas której w dwie godziny przewędrujemy przez 500 lat historii muzyki. Przewodnikami publiczności w tej osobliwej podróży będą wybitni (...)
Czytaj więcej...

Koncert Ensemble 1904: "Poldowski Re-imagined" | pieśni autorstwa córki Henryka Wieniawskiego | 25.02.2018, 18.00

Serdecznie zapraszamy do Bazaru Poznańskiego na wyjątkowy koncert pt. „Poldowski Re-imagined”. Artyści zespołu Ensemble 1904 wykonują aranżacje pieśni Irene Poldowski, córki Henryka Wieniawskiego, napisanych przez nią do słów wierszy Paula Verlaine’a. Zespół (...)
Czytaj więcej...

Roman Simovic - skrzypce, Olga Sitkovietsky - fortepian | Recital w Bazarze | 11.03.2018, 18.00

Recital laureata drugiej nagrody na 12. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2001 roku. Przy fortepianie - Olga Sitkovietsky. Bilety już w sprzedaży. Serdecznie zapraszamy.
Czytaj więcej...

Janoska Ensemble - koncert w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu (25.11.2017) | GALERIA ZDJĘĆ

W 2016 r. w wiedeńskim Konzerthausie odbyła się premiera ich debiutanckiego albumu pt. „Janoska Style”, wydanego przez Deutsche Grammophon. Janoska Ensemble koncertuje i odnosi sukcesy na trzech kontynentach. 25 listopada br. zagrali i w Poznaniu.
Czytaj więcej...

Sukces naszego Chóru Kameralnego na 23. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym na Malcie

Międzynarodowy Festiwal Chóralny na Malcie (Malta International Choir Festival), odbywający się w dniach 2-5 listopada 2017 r. w Valletta i okolicy, był 23 edycją festiwalu, który już na stałe wpisał się w kalendarium wydarzeń kulturalnych na wyspie. Po raz (...)
Czytaj więcej...

10. Ogólnopolskie Konkursy: wiolonczelowy im. D. Danczowskiego i kontrabasowy im. A. B. Ciechańskiego

W konkursie wiolonczelowym GRAND PRIX otrzymał Adam MAZUREK, II miejsce - Alicja KOZAK, III miejsce ex aequo przyznano Szymonowi BARCZAK i Łukaszowi DZIEDZIAK; w konkursie kontrabasowym: I miejsce otrzymał Damian SOBKOWIAK, II miejsce - Piotr CIENKOWSKI, III (...)
Czytaj więcej...

Nowy rozdział w naszej historii. Wieniawskim od dziś rządzą kobiety

W czerwcu br. nową Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu została Alina Kurczewska, wieloletnia członkini Zarządu, znana z anteny radia Merkury Classic. Stanowisko Dyrektora Biura objęła dotychczasowa zastępczyni Andrzeja Wituskiego, (...)
Czytaj więcej...

Recital Veriko Tchumburidze w rok po zwycięstwie w Konkursie Wieniawskiego, 15.10.2017 | GALERIA ZDJĘĆ

W rok po zwycięstwie w 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego artystka ponownie zagrała w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu. Towarzyszyła jej doskonała pianistka Hanna Holeksa – ta sama, z którą Veriko występowała w pierwszym i drugim etapie (...)
Czytaj więcej...