Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Konkursy Muzyczne / ARCHIWUM KONKURSÓW / Ogólnopolski Konkurs Altówkowy imienia Jana Rakowskiego

KONKURS ALTÓWKOWY
IM. JANA RAKOWSKIEGO



Jan Rakowski. Fot. M. Myszkowski. Archiwum Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.



Jan Rakowski
urodził się 11 sierpnia 1898 roku w Krakowie. Był wybitnym polskim altowiolistą, wirtuozem gry na violi d'amore, kameralistą i pedagogiem. W latach 1909-1914 kształcił się jako skrzypek i altowiolista w klasie profesora K. Wierzuchowskiego w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Od 1913 roku był członkiem orkiestry Teatru Ludowego i Miejskiego w Krakowie. W latach 1922-1926 doskonalił swoje umiejętności w zakresie gry na skrzypcach, altówce i violi d'amore pod kierunkiem Zdzisława Jahnkego w poznańskim Państwowym Konserwatorium Muzycznym. W okresie 1922-1939 był koncertmistrzem Teatru Wielkiego w Poznaniu. W latach międzywojennych występował także jako solista, m.in. prezentując po raz pierwszy w Poznaniu Koncert na altówkę Paula Hindemitha oraz jako kameralista – członek Poznańskiego Tria Smyczkowego i Kwartetu Smyczkowego powołanego przez Poznańskie Towarzystwo Muzyczne w 1934 roku. W czasie II wojny światowej współpracował z filharmonią Generalnego Gubernatorstwa w Krakowie (1940-1945). Po wojnie związał się z Poznaniem podejmując pracę w Państwowej Operze im. Stanisława Moniuszki (do 1957 roku).

Pracę pedagogiczną rozpoczął w poznańskim Państwowym Konserwatorium Muzycznym (1933-1939, 1945). Po zakończeniu wojny prowadził klasę altówki w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej (1945-1948) oraz Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (1950-1962), gdzie w 1956 roku otrzymał tytuł profesora. W tej uczelni był także prodziekanem Wydziału Instrumentalnego i kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych. Współpracował z poznańskimi szkołami muzycznymi II stopnia, również jako konsultant w zakresie gry na altówce. Jego uczniami są m.in. Stefan Kamasa, Włodzimierz Tomaszewski i Błażej Sroczyński.

Jan Rakowski pozostawił wiele opracowań utworów muzycznych na skrzypce, altówkę i violę d' amore, m.in. ujętych w zbiór utworów z XVII i XVIII wieku pt. Z dawnych czasów, Taniec Słowiański A. Dvoraka, Toccatę G. Frescobaldiego, Larghetto z IX Sonaty fletowej G. F. Haendla, Menueta J. B. Lully'ego, Elegię J. Masseneta, Arię a-moll H. Purcella, Sarabandę G. Tartiniego. Był pierwszym wykonawcą dedykowanego mu w 1926 roku Koncertu klasycznego na violę d'amore i orkiestrę smyczkową Stefana Bolesława Poradowskiego.

Jan Rakowski zmarł 5 kwietnia 1962 roku w Poznaniu. Został pochowany w alei zasłużonych poznańskiego cmentarza na Junikowie.

Margerita Trombini-Kazuro (klawesyn) i Jan Rakowski (viola d\'amore). Koncert w Poznaniu w 1935 r. Gazeta Poznańska - nekrolog. Archiwum Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.

_________________________________________________________________________________________________

Od 1975 roku co pięć lat Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego we współpracy z Akademią Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego organizuje w Poznaniu Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego. Edycje od pierwszej do ósmej miały charakter ogólnopolski. W 2013 roku, w dziewiątej edycji, po raz pierwszy do konkursu przystąpią uczestnicy z zagranicy. 

program I OKA.jpg 538.7 kB plakat konkursu altówkowego 2003.jpg 62.74 kB plakat_Konkurs Altówkowy 2008.jpg 85.22 kB Altówka w 5 dni plakat.jpg 101.62 kB 9. Jan Rakowski Viola Competition, plakat/poster