Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB


Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB


Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB


Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MBNagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

Festiwal BEZSENNOŚĆ | Poznań, 22-27 maja 2023

Siódmy Festiwal Bezsenność coraz bliżej! Na jego uczestników czekają nieoczywiste wykonania utworów Krzysztofa Pendereckiego, Radiohead, Kory Jackowskiej czy Henryka Wieniawskiego. Festiwal to 5-dniowa podróż przez autorskie interpretacje dobrze znanych utworów (...)
Czytaj więcej...

Bastarda Trio – Nizozot | 26.02. Dragon Social Club, 19.00

Zespół Bastarda zaprezentował w Poznaniu materiał z najnowszego, trzypłytowego albumu „Nizozot", obejmującego muzykę trzech klanów chasydzkich dynastii Modrzyc, Szapiro i Koźnic. Były to muzyczne opowieści o radości i smutku, brutalnej walce i czystej duchowości, (...)
Czytaj więcej...

Zmarł Charles Treger, pierwszy i jedyny amerykański zwycięzca Konkursu Wieniawskiego

Urodzony w Detroit w 1935 roku artysta był bezapelacyjnym zwycięzcą 4. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Godził w tym przekonaniu jurorów i publiczność, której młodzi przedstawiciele — pierwszy raz (i dotąd jedyny) z (...)
Czytaj więcej...

Trasa Laureatów 2023: Ponad 40 koncertów w więcej niż 20 krajach na 5 kontynentach

Hina Maeda, Laureatka I nagrody 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, 26 marca wystąpiła z Orchestre Colonne pod batutą Marca Korovitcha w paryskiej Salle Gaveau. 1 kwietnia, wspólnie z pianistą Michałem Francuzem, da recital w (...)
Czytaj więcej...

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej

Pianiści i zespoły kameralne! Do 15 lutego 2023 roku można wysyłać zgłoszenia do kolejnej edycji jednego z najważniejszych projektów muzycznych Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Udział w wydarzeniu jest szansą na zdobycie międzynarodowej popularności. W (...)
Czytaj więcej...

Zmarł Romuald Połczyński, dziennikarz, członek Zarządu Towarzystwa Wieniawskiego

Z wielkim żalem informujemy, że 2 listopada w wieku 89 lat zmarł Romuald Połczyński, wieloletni bardzo aktywny członek władz naszego Towarzystwa. Należał do ścisłego grona osób organizujących kolejne Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe, a wespół z Edmundem (...)
Czytaj więcej...

Skrzypce inkryminowane – spotkanie literacko-muzyczne | 23.09.2022, 18.00

Czy skrzypce mogą doprowadzić do zbrodni? Przekonacie się, spędzając z nami intrygujący piątkowy wieczór 23 września. Zapraszamy do Pałacu Działyńskich w Poznaniu o godz. 18.00 na naszą Stację Sensację w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Wstęp wolny!
Czytaj więcej...

LEGENDA NA NOWO | 7.09.2022, godz. 18.00

Zapraszamy na transmisję koncertu promującego zbliżający się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego oraz album LEGEND, będący spojrzeniem na twórczość Wieniawskiego oczami współczesnych instrumentalistów. Wystąpią skrzypkowie Adam Bałdych (...)
Czytaj więcej...

Bilety na 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w sprzedaży

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest znakiem firmowym Poznania i Wielkopolski oraz jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze, o światowym zasięgu. Organizowane od 1935 roku Konkursy Wieniawskiego, jedne z najstarszych i (...)
Czytaj więcej...

Konkurs z okazji 187. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego na Facebooku Wieniawski Society

Z okazji przypadającej 10 lipca rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego ogłaszamy konkurs specjalny w dwóch częściach. Zapraszamy do publikowania na naszym profilu facebookowym foto-życzeń dla Henryka Wieniawskiego. Z otrzymanych prac wybierzemy siedem najlepszych (...)
Czytaj więcej...