Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB


Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB


Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB


Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MBNagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

Ida Haendel, legendarna skrzypaczka polskiego pochodzenia, zmarła w Miami w wieku 91 lat

30 czerwca 2020 r. zmarła w Miami Ida Haendel. Wybitna skrzypaczka urodziła się 15 grudnia 1928 roku w rodzinie polskich Żydów w Chełmie na Lubelszczyźnie. Była „cudownym dzieckiem”. Studiowała u Mieczysława Michałowicza w Konserwatorium Warszawskim, u Carla (...)
Czytaj więcej...

"Wieniawski inspiruje" | Wojtek Grabek | PREMIERA

„Wieniawski inspiruje” to tytuł, pod którym powstają projekty muzyczne otwierające drzwi do rzadko eksplorowanych przez klasycznego melomana światów. Wojtek Grabek przyjął artystyczne wyzwanie. Natchniony muzyką Henryka Wieniawskiego skomponował cztery niezwykle (...)
Czytaj więcej...

Atom String Quartet, REnaissance - Marcin Zdunik, Aleksander Dębicz | Festiwal Bezsenność 2020

„REnaissance” to najnowsze przedsięwzięcie artystyczne Marcina Zdunika i Aleksandra Dębicza. Jest on próbą wzbudzenia w słuchaczach poczucia czasu i przestrzeni muzyki renesansowej poprzez umieszczenie jej we współczesnym kontekście. W tym celu artyści po raz (...)
Czytaj więcej...

Michał Francuz nagrał partie fortepianowe utworów Henryka Wieniawskiego | YouTube WIENIAWSKI PL

Z myślą o potencjalnych kandydatach do Konkursu Wieniawskiego, a także miłośnikach twórczości polskiego wirtuoza udostępniamy nagrania partii fortepianowych do tych spośród jego utworów kameralnych, które znajdują się w programie 16. edycji Konkursu. Mamy (...)
Czytaj więcej...

Laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego zapraszają na kolejną jego edycję

Wskutek pandemii COVID-19 niezwykle mocno ucierpiała kultura. Aby zapobiec kumulacji najważniejszych konkursów muzycznych w 2021 r., zmuszeni jesteśmy zmienić daty 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Nowy termin to: 7-21.10.2022 r.
Czytaj więcej...

Henryk Wieniawski Superstar - wirtualna podróż śladami mistrza skrzypiec

Zostańcie w domu i weźcie udział w wirtualnej (!) podróży śladami najwybitniejszego w dziejach polskiego skrzypka, który przez całe życie intensywnie koncertował. Dwa razy w tygodniu na naszej stronie i w serwisach społecznościowych prezentujemy wybrane miasta (...)
Czytaj więcej...

"Wieniawski inspiruje" | Wieniawski i ukulele, czyli historia prawdziwa

„Wieniawski inspiruje” to tytuł, pod którym powstają projekty muzyczne otwierające drzwi do rzadko eksplorowanych przez klasycznego melomana światów. Jako pierwszy światło dzienne ujrzał projekt „Wieniawski UKULELE”, czyli pieśń „Rozumiem” do słów J. Minasowicza (...)
Czytaj więcej...

Konkurs „Projekt formy graficznej do wykorzystania w produkcji gadżetów miejskich”

Zapraszamy do udziału w Konkursie „Projekt formy graficznej do wykorzystania w produkcji gadżetów miejskich”, którego Organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Konkurs skierowany jest do studentów i młodych absolwentów (...)
Czytaj więcej...

Kanał YouTube „WIENIAWSKI PL” – z nami cały świat zasłuchuje się w muzyce skrzypcowej!

Prowadzimy na YouTube kanał "WIENIAWSKI PL", na którym udostępniamy nagrania z Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego oraz najciekawsze materiały z innych organizowanych wydarzeń. Ma on 14,5 mln wyświetleń. Subskrybuje go ponad 42 000 (...)
Czytaj więcej...

10. Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Z. Jahnkego | Poznań, 7-13.11.2020

W dniach od 7 do 13 listopada 2020 r. odbędzie się w Poznaniu 10. Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Zdzisława Jahnkego. Mogą wziąć w nim udział skrzypkowie uczący się w polskich szkołach muzycznych oraz na polskich uczelniach muzycznych, urodzeni w latach (...)
Czytaj więcej...