Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB


Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB


Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB


Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MBNagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

60 koncertów w 20 krajach 5 kontynentów

Tak w liczbach zapowiada się trasa koncertowa laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W listopadzie i grudniu br. skrzypkowie dadzą koncerty w kilku miastach w Polsce, następnie Laureatka I nagrody, Japonka Hina (...)
Czytaj więcej...

Startuje nabór do III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej 2023

Od 9 listopada br. można wysyłać zgłoszenia do kolejnej edycji jednego z najważniejszych projektów muzycznych Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Na kandydatury pianistów i zespołów kameralnych instytut czeka do 15 lutego 2023 roku. Udział w wydarzeniu jest dla (...)
Czytaj więcej...

Zmarł Romuald Połczyński, dziennikarz, członek Zarządu Towarzystwa Wieniawskiego

Z wielkim żalem informujemy, że 2 listopada w wieku 89 lat zmarł Romuald Połczyński, wieloletni bardzo aktywny członek władz naszego Towarzystwa. Należał do ścisłego grona osób organizujących kolejne Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe, a wespół z Edmundem (...)
Czytaj więcej...

Skrzypce inkryminowane – spotkanie literacko-muzyczne | 23.09.2022, 18.00

Czy skrzypce mogą doprowadzić do zbrodni? Przekonacie się, spędzając z nami intrygujący piątkowy wieczór 23 września. Zapraszamy do Pałacu Działyńskich w Poznaniu o godz. 18.00 na naszą Stację Sensację w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Wstęp wolny!
Czytaj więcej...

LEGENDA NA NOWO | 7.09.2022, godz. 18.00

Zapraszamy na transmisję koncertu promującego zbliżający się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego oraz album LEGEND, będący spojrzeniem na twórczość Wieniawskiego oczami współczesnych instrumentalistów. Wystąpią skrzypkowie Adam Bałdych (...)
Czytaj więcej...

Bilety na 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w sprzedaży

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest znakiem firmowym Poznania i Wielkopolski oraz jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej kulturze, o światowym zasięgu. Organizowane od 1935 roku Konkursy Wieniawskiego, jedne z najstarszych i (...)
Czytaj więcej...

Konkurs z okazji 187. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego na Facebooku Wieniawski Society

Z okazji przypadającej 10 lipca rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego ogłaszamy konkurs specjalny w dwóch częściach. Zapraszamy do publikowania na naszym profilu facebookowym foto-życzeń dla Henryka Wieniawskiego. Z otrzymanych prac wybierzemy siedem najlepszych (...)
Czytaj więcej...

Minne | Bastarda Trio & Holland Baroque | video

Spragnieni mistycznej miłości? Obejrzyjcie nagranie wyjątkowego koncertu. Natchniona poezja średniowiecznych mistyczek stała się źródłem inspiracji dla dwóch zespołów – tria Bastarda, znanego z unikalnego brzmienia i niezwykle oryginalnych reinterpretacji muzyki (...)
Czytaj więcej...

Wieniawski na Ukulele / Koncert Specjalny | 5.06.2022, godz. 18.00

Henryk Wieniawski... największe historycznie nazwisko polskiej wiolinistyki, kompozytor, wirtuoz oraz jak się okazało po latach – skryty fan Ukulele! PPNOU odkryje Jego utwory na nowo, dotrze do ich sedna, zajrzy w głąb muzycznej duszy Henryka (Wienia), ale co (...)
Czytaj więcej...

Festiwal BEZSENNOŚĆ | 24-27 maja 2022 r.

Cztery festiwalowe wieczory szóstej edycji Festiwalu Bezsenność wypełniły znakomite koncerty kameralne w wykonaniu: Joanna Freszel & Bartłomiej Kominek, Paweł Jabłczyński & Justyna Skoczek, Dawid Lubowicz & Christian Danowicz oraz Meccore String Quartet. (...)
Czytaj więcej...