Roza FajnRoza Fajn – wychowanka Dawida Ojstracha, później także jego partnerka na estradzie. Urodziła się, podobnie jak jej mistrz, w Odessie (1929). Zdobyła pierwsze nagrody na renomowanych konkursach skrzypcowych zanim jeszcze ukończyła studia w Moskwie. Zwycięstwo w Poznaniu otworzyło przed nią drzwi wielu czołowych sal koncertowych świata. Występowała ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami w Rosji, w większości krajów Europy, Stanach Zjednoczonych i Azji. Współpracowała z wysokiej klasy dyrygentami, takimi jak Kurt Masur, Günter Wand, Vaclav Neumann and Yehudi Menuhin. Stała się też cenionym pedagogiem. Od lat jest profesorem uczelni muzycznej w Düsseldorfie, zasiada również w jury znanych konkursów.

[2005]

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Scherzo-Tarantelle Op. 16 - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 3.9 MB

Rosa Fain (USSR) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 2 in D minor Op. 22, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra, dir. Z. Górzyński.mp3 7.83 MB

Rosa Fain (USSR) - Sergei Rachmaninov - Vocalise - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 5.36 MB

Rosa Fain (USSR) - Camille Saint-Saëns - Introduction and Rondo Capriccioso - Inna Kallegorskaya (piano).mp3 7.94 MB


Nagrania pochodzą z prezentacji konkursowych (1957).

Recital w Bazarze: Janusz Wawrowski - Stradivarius | 21.11.2018, godz. 19.00

W środę 21 listopada br. wystąpi w Sali Białej Bazaru Poznańskiego wybitny skrzypek Janusz Wawrowski, który zagra na pierwszym w Polsce po II wojnie światowej instrumencie Antoniego Stradivariego. Podczas koncertu wystąpią także artystki z orkiestry Warsaw (...)
Czytaj więcej...

"Altówkowa Jesień" w Poznaniu - zapraszamy na koncerty!

Altówka? TAK! We wrześniu, październiku i listopadzie serdecznie zapraszamy miłośników muzyki smyczkowej na liczne recitale, koncerty i występy konkursowe w wykonaniu młodych i zdolnych polskich altowiolistów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Czytaj więcej...

10. Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego | Poznań, 12-16.11.2018

Konkurs odbędzie się w dniach od 12 do 16 listopada 2018 roku. 12 października br. upłynął termin nadsyłania zgłoszeń. Swój udział w Konkursie zgłosiło 30 altowiolistów.
Czytaj więcej...

10. Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego | Poznań, 12-16.11.2018

10. Ogólnopolski Konkurs Altówkowy im. Jana Rakowskiego w Poznaniu odbędzie się w dniach od 12 do 16 listopada 2018 roku. 12 października br. upłynął termin nadsyłania zgłoszeń. Swój udział w Konkursie zgłosiło 30 altowiolistów.
Czytaj więcej...

"Sherlock Holmes morduje skrzypce" | 22 września 2018 | GALERIA ZDJĘĆ

Zapraszamy do obejrzenia fotografii z koncertu-spektaklu inspirowanego książkami sir Artura Conana Doyle'a. Główną inspiracją naszego projektu była literatura, jednak w jest w nim także dużo świetnej muzyki, wykonywanej przez znakomitych artystów scen polskich.
Czytaj więcej...

Słodko-gorzkie rocznice | 2 lipca na Świętosławskiej 7 - pokaz filmu i koncert ukulele

Nasz patron Henryk Wieniawski (ur. 10 lipca 1835 r.) miałby dziś 183 lata. Nikt tyle nie żyje, choć podobno człowiek żyje tak długo, jak długo ktoś o nim pamięta. Genialny światowej sławy skrzypek i kompozytor. Szczególnie miło jest o nim pamiętać w jego (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ - cykl letnich koncertów kameralnych w Poznaniu | 11.06. - 13.06. - 20.06.| godz. 20.30

W czerwcu zaprosiliśmy poznaniaków na drugą odsłonę cyklu pt. "Bezsenność". Na trzech zupełnie różnych acz mistrzowskich koncertach wystąpili: Duo Haroni, Signum Saxophone Quartet i Matthias Bartolomey oraz trio smyczkowe: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik (...)
Czytaj więcej...

Zmarł wybitny wiolonczelista Dominik Połoński

W środę 20 czerwca 2018 roku w wieku 41 lat zmarł Dominik Połoński. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja oraz Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ: 20 czerwca 2018, 20.30 | trio smyczkowe: J.S. Bach - Wariacje Goldbergowskie BWV 988

Koncert tria smyczkowego, które tworzą muzycy należący do czołówki polskich solistów i kameralistów: Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka i Marcin Zdunik. Artyści poszukują w muzyce kameralnej nowych jakości estetycznych. Zespół odnosi sukcesy, a swą (...)
Czytaj więcej...

BEZSENNOŚĆ: 13 czerwca 2018, godz. 20.30 | Signum Saxophone Quartet & Matthias Bartolomey

W ramach cyklu "Bezsenność" wystąpił znany poznańskiej publiczności, odnoszący sukcesy na międzynarodowych estradach Signum Saxophone Quartet, który wraz ze znakomitym wiolonczelistą Matthiasem Bartolomey’em zabrał słuchaczy w muzyczną podróż od Bacha, przez (...)
Czytaj więcej...