Jesteś tutaj:  Aktualności - Towarzystwo Wieniawskiego / Guarneri "Wieniawski" - ulubione i ostatnie skrzypce Wieniawskiego w Poznaniu

Guarneri "Wieniawski" - ulubione i ostatnie skrzypce Wieniawskiego w PoznaniuIlya Grubert, Fot. Jacek Babicz, Kurier Lubelski, 2014 r.


Skrzypce Pietro Guarneriego z 1723 roku, zwane „Wieniawski”, zaprezentował w Poznaniu Ilya Grubert, jego obecny właściciel. Jest to ostatni instrument, na którym grał Henryk Wieniawski; skrzypce te złożone były na trumnie podczas pogrzebu polskiego wirtuoza. Podczas wizyty w Poznaniu I. Grubert odwiedził Muzeum Instrumentów Muzycznych, Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego, spotkał się także z poznańskimi lutnikami.

Warto dodać, że Muzeum Instrumentów Muzycznych, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, posiada w swojej kolekcji wyjątkowy instrument - skrzypce, które Henryk Wieniawski otrzymał w 1846 roku jako nagrodę dla najlepszego skrzypka kończącego Konserwatorium w Paryżu. Instrument, sygnowany GAND, Luthier de la Musique du Roi at du Conservatoire de Musique, 1846 r. Paryż mógł zostać zbudowany przez jednego z dwóch lutników z rodziny Gandów. Więcej na ten temat: tutaj.

Wizyta I. Gruberta w Polsce związana była z jego występem na 54. Międzynarodowym Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju, w dniu 28.06.2019 r. Wcześniej artysta odwiedził także znajdujący się na warszawskich Powązkach grób Henryka Wieniawskiego, by złożyć hołd Mistrzowi. 

____________________________

Ilya Grubert należy do uznanych wirtuozów i profesorów skrzypiec, jest kontynuatorem wielkiej tradycji wirtuozowskiej gry na skrzypach. Studiował u Jurija Jankielewicza i Zinaidy Gilels, a następnie u Leonida Kogana w Konserwatorium Moskiewskim. Swój pierwszy międzynarodowy sukces odniósł w 1975 r. na Konkursie im. Sibeliusa. Następnie zdobył pierwszą nagrodę na dwóch prestiżowych konkursach skrzypcowych: na Konkursie im. Paganiniego w Genui oraz Konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie w 1978 r. Sukcesy na konkursach zapoczątkowały bardzo udaną karierę, występy w charakterze solisty z ważnymi orkiestrami, w tym Filharmonią Moskiewską, Filharmonią w Petersburgu, Rosyjską Orkiestrą Państwową, Orkiestrą Staatskapelle w Dreźnie, Filharmonią Helsińską, Filharmonią w Rotterdamie, Holenderską Filharmonią. I. Grubert współpracował z dyrygentami takimi jak: Giennadij Rożdiestwieński, Maxim Shostakovich, Yoel Levi, Woldemar Nelson i Mariss Jansons. Artysta dawał koncerty w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i w całej Europie. Nagrywał dla największych wytwórni płytowych, a jego repertuar płytowy obejmuje koncerty Sibeliusa, Czajkowskiego, Brucha oraz wszystkie kompozycje skrzypcowe Prokofiewa.

Ilya Grubert obecnie mieszka w Holandii, jest profesorem w Konserwatorium w Amsterdamie oraz na Uniwersytecie Minho w Portugalii.

Skrzypce P. Guarneri Od lewej Ilya Grubert, Waldemar Łyś, Wojciech Czemplik. 26.06.2019 r. Ilya Grubert z wizytą w Towarzystwie Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. 26.06.2019 r. źródło F. Farga, Geigen und Geiger. Ilya Grubert, Fot. Jacek Babicz, Kurier Lubelski, 2014 r.