Bartosz Bryła
Bartosz Bryła w 1981 (VIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego. Archiwum TMiHW) i 2011 roku.
Bartosz Bryła rozpoczął naukę gry na skrzypcach w szóstym roku życia pod kierunkiem prof.
Adama Nowaka w Szkole Muzycznej we Wrocławiu, u którego to pedagoga
uczył się aż do uzyskania dyplomu w Państwowym Liceum Muzycznym we
Wrocławiu, w 1979 roku. Następnie rozpoczął studia w Staatliche
Hochschule fur Musik we Freiburgu, w klasie prof. Wolfganga Marschnera,
które kontynuował w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie prof.
Jadwigi Kaliszewskiej, aż do uzyskania dyplomu z wyróżnieniem w 1983
roku. Brał udział w kursach interpretacji muzycznej w klasach prof.
Henryka Szerynga, prof. Nathana Milsteina oraz prof. Yehudi Menuhina.
Jest zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie; laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1981), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. L. Spohra we Freiburgu oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Colmar.
Od 1986 roku jest członkiem zespołu „Chopin Trio”, z którym zdobył nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Colmar (Francja,1986). Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową, występując jako solista i kameralista. Koncertował w Europie oraz na Kubie, w Chinach, Japonii, USA, Kanadzie, Meksyku, jak również Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
W swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, dokonane dla różnych firm fonograficznych polskich i zagranicznych, m. in. Polskie Nagrania, Wifon, Poljazz-Classik, Emscherland Classik (Niemcy), Selene – światowa premiera nagrania Sonaty Skrzypcowej Józefa Wieniawskiego z pianistą Andrzejem Tatarskim, EMG Victor (Japonia) – udział w nagraniach dzieł wszystkich Fryderyka Chopina. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, m.in. pierwszego na świecie nagrania I Koncertu Skrzypcowego fis-moll Karola Lipińskiego z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie, pod dyrekcją J.Salwarowskiego.
Obok działalności koncertowej, prowadzi także działalność pedagogiczną. Jest profesorem klasy skrzypiec oraz kierownikiem Katedry Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Do 2014 roku pełnił funkcję kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych w tej uczelni. Od 1997 roku prowadzi również klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jego studentka Agata Szymczewska otrzymała I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Był wykładowcą mistrzowskich kursów wykonawczych, organizowanych w różnych ośrodkach w Polsce i za granicą, m.in. na Uniwersytecie Guanajuato (Meksyk), Konserwatorium w Pekinie, Hunter College of The City University of New York, Peabody Institute of the Johns Hopkins University Baltimore (USA), Escuela Superior de Música Reina Sofia (Hiszpania), Letnia Akademia Muzyczna w Żaganiu, Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzycznej w Zell an der Pram (Austria), Mistrzowski Kurs Interpretacji Muzycznej w Bilbao (Hiszpania).
Jako juror uczestniczył w pracach ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, kameralnych i lutniczych, m.in. w Lublinie, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Zell an der Pram (Austria), Ústí nad Orlicí (Czechy), Brescii i Hinterzarten (Niemcy).
W latach 2007-2017 był jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Obecnie pełni funkcję członka Zarządu.