Wolfgang MarschnerWolfgang Marshner w 2006 roku. Fot. Katalog konkursu.Wolfgang Marschner
(ur. 1926 r. w Dreźnie)  - skrzypek, solista i kameralista, kompozytor, dyrygent oraz pedagog. Jeden z najwybitniejszych niemieckich artystów-muzyków, wykształcony w salzburskim Mozarteum. Grał w drezdeńskiej orkiestrze szkolnej Staatskapelle. Jako 19-latek został koncertmistrzem orkiestry w Hanowerze i wykonał z nią Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 J. Brahmsa. W wieku 26 lat otrzymał profesurę w wyższej szkole muzycznej w Essen, a wkrótce i w Kolonii.

Ma za sobą liczne wykonania i prawykonania utworów muzyki współczesnej jako prymariusz kwartetów smyczkowych oraz solista słynnych orkiestr niemieckich i zagranicznych, dyrygowanych przez największe sławy batuty. Pod wpływem twórców "Nowej Szkoły Wiedeńskiej", zafascynowany muzyką A. Schoenberga i A. Berga, prezentował w świecie i utrwalił na płytach wiele ich dzieł. Skomponował m.in. dwa koncerty skrzypcowe, koncert wiolonczelowy, dwie symfonie, liczne utwory kameralne. Prowadzi własne warsztaty muzyczne i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Współorganizuje konkursy i festiwale, uczestniczy w składach jury.

Wolfgang Marschner trzykrotnie pełnił funkcję jurora Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (edycje 1972, 1981, 2006) i tyleż razy zasiadał w jury Konkursów Kompozytorskich jego imienia.

[2006]