Raymond Schryer




Urodzony w 1961 r. w Sault Ste Marie w kanadyjskiej prowincji Ontario, Raymond Schryer od ponad 35 lat darzy skrzypce prawdziwą miłością. Temu byłemu studentowi wiolinistyki na Uniwersytecie Zachodniego Ontario niekłamaną przyjemność sprawia aranżowanie i wykonywanie muzyki.

Od czternastego roku życia Raymond uczył się lutnictwa u swego wuja, Fernanda Schryera w Quebecu. W wieku 21 lat rozpoczął oficjalny trzyletni kurs czeladniczy w zakładzie lutniczym Geo. Heinl & Co. w Toronto. Lata 1992-2012 to okres prób, badań, innowacji i… nagród. W latach „konkursowych” Raymond zdobył dziesięć medali (2 złote, 7 srebrnych i 1 brązowy) nieustannie pnąc się w górę w hierarchii międzynarodowych konkursów lutniczych. Jedną z najjaśniejszych chwil w tym okresie jego kariery zawodowej był złoty medal zdobyty w kategorii wiolonczeli na Triennale Internazionale, które w październiku 2003 r. odbywało się we włoskiej Cremonie, gdzie też instrument znalazł swoje miejsce na stałej wystawie.

Raymond jest aktywnym członkiem i zasiada we władzach American Federation of Violin and Bow Makers [Amerykańskiej Federacji Budowniczych Skrzypiec i Smyczków] oraz Violin Society of America [Amerykańskiego Towarzystwa Skrzypcowego]. Jest również jurorem na wielu międzynarodowych konkursach lutniczych. Ponadto, dzieli się swoją wiedzą ucząc w szkołach lutniczych oraz biorąc udział w konferencjach i warsztatach na całym świecie.

W ramach takich warsztatów (Oberlin) Raymond wraz z innymi lutnikami pracuje nad wprowadzeniem nowych technologii do sztuki lutniczej. Publikacje artykułów i wyników badań stanowią element wymiany doświadczeń z lutnikami z całego świata, co korzystnie wpływa na rozwój jego kariery zawodowej. Raymond Schryer jest uznanym lutniczym autorytetem i nowatorem.


[2014]