Zachar Bron


        

Zachar Bron jest znanym na całym świecie wybitnym skrzypkiem i pedagogiem. Do grona jego studentów należą najbardziej rozpoznawalni skrzypkowie naszych czasów, wśród których należy wymienić Vadima Repina oraz Maxima Vengerova.

Zachar Bron jest laureatem zarówno Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego (1977), jak i Konkursu imienia Królowej Elżbiety w Brukseli. Koncertował na całym świecie z wieloma orkiestrami – z Filharmonią Moskiewską i Nowosybirską, a także z licznymi zespołami hiszpańskimi, portugalskimi, niemieckimi oraz japońskimi. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Maris Yansons, Arnold Katz czy Justus Franz. Występował w wielu znamienitych salach koncertowych, m.in. w Wiener Musikverein i Tokyo Suntory Hall.

Zakhar Bron (USSR) - Bela Bartok - Sonata for Solo Violin, I. Tempo di ciaccona.mp3 8.54 MBNagranie z prezentacji konkursowej - VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (1977).


Profesor Bron rozpoczął karierę pedagogiczną jako asystent Igora Ojstracha w słynnym Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, będąc jeszcze przed egzaminami dyplomowymi. Następnie zamieszkał w Nowosybirsku, gdzie zapoczątkował legendarną, jak się później okazało, klasę uczniowską. To właśnie w tym czasie intensywnie nauczał takich skrzypków jak: Vadim Repin, Maxim Vengerov i Natalia Prischepenko. Klasa Zachara Brona w Nowosybirsku stała się doskonałą kuźnią ich talentów. Razem z Prof. Bronem wyruszyli oni w trasę koncertową po Związku Radzieckim. Ze względu na swoje polskie korzenie  – jego matka jest Polką –  prowadził również klasy mistrzowskie w Polsce.

Dzięki licznym kontaktom, m.in. z Justusem Franzem, został zaproszony na zachodnie festiwale, co dało mu szansę przedstawienia własnego stylu nauczania w tym rejonie świata. Wkrótce zaproponowano mu kilka stanowisk w europejskich akademiach muzycznych. W pierwszych latach po przeprowadzce Prof. Bron zdecydował się nauczać w Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie, Konserwatorium w Rotterdamie, Wyższej Szkole Muzycznej w Lubece oraz w Escuela Superior de Musica "Reina Sofia" w Madrycie. W późniejszym okresie skoncentrował swoje wysiłki na ostatnich dwóch z wymienionych szkół. W 1997 roku opuścił miłą jego sercu uczelnię w Lubece i przeprowadził się do Kolonii, by kontynuować swoje dzieło pedagogiczne w tamtejszej Wyższej Szkole Muzycznej. Nadal jednak naucza w Madrycie.

Czas Zachara Brona wypełniała, obok prowadzenia klas mistrzowskich, pasja tworzenia muzyki oraz nauczania w niemalże każdym zakątku świata. W swojej karierze został wyróżniony kilkoma tytułami profesora honoris causa a w 1997 roku otrzymał nagrodę "Kreutz des Verdienstes, am bande" od rządu niemieckiego.

Artysta nagrał wiele płyt CD, na których znalazły się kompozycje przeznaczone na skrzypce z orkiestrą, fortepianem, gitarą oraz większymi zespołami kameralnymi. W ostatnich latach ukazało się kilka kompozycji w opracowaniu Prof. Brona pod egidą wydawnictwa muzycznego Reis und Erler. Także wydawnictwo AC Classics opublikowało dwie płyty CD z wyborem dzieł różnych kompozytorów w wykonaniu tego wybitnego skrzypka. Zachar Bron wziął również udział w kilku produkcjach telewizyjnych, japońskich i niemieckich. W 2007 roku wydawnictwo AMA-Verlag opublikowało czterogodzinną kolekcję płyt DVD, na której Prof. Bron naucza tajników wykonywania II Koncertu skrzypcowego Henryka Wieniawskiego.