Teresa Głąbówna



Teresa Głąbówna jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie, w klasie skrzypiec Eugenii Umińskiej oraz Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, w klasie prof. Loli Bobesco, gdzie uzyskała dyplom z najwyższym wyróżnieniem. Studia wiolinistyczne kontynuowała pod kierunkiem prof. Henryka Szerynga w Genewie.

Jest laureatką prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych:
- im. Nicolo Paganiniego w Genui w 1972 r.( V nagroda)
- im. Jeana Sibeliusa w Helsinkach w 1975 r. (dyplom honorowy)
- im. Królowej Elżbiety w Brukseli w 1980 r. (brązowy medal)

W dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt recitali, a także koncertów kameralnych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jako solistka wystąpiła w ponad trzystu koncertach symfonicznych, w niemal wszystkich filharmoniach krajowych; współpracuje ze znakomitymi dyrygentami, m.in. z Gabrielem Chmurą, Jerzym Katlewiczem, Andrzejem Markowskim, Wojciechem Michniewskim, Jerzym Salwarowskim, Karolem Stryją, Tadeuszem Strugałą, Antonim Witem. Występowała w Belgii, Holandii, Niemczech, Finlandii, Szwajcarii, Kanadzie i Włoszech, zawsze spotykając się z bardzo pochlebnymi opiniami profesjonalnych krytyków muzycznych. Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia w Warszawie, a także dla WOSPR i TV w Katowicach.

Wielokrotnie uczestniczyła w pracach Jury ogólnopolskich konkursów skrzypcowych i altówkowych, m. in. im. Z. Jahnkego, J. Rakowskiego, E. Umińskiej w Poznaniu oraz na Konkursie „Młody Paganini w Legnicy.

Od wielu lat regularnie współpracuje z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, jako konsultant, członek Rady Artystycznej oraz komentator w bezpośrednich relacjach telewizyjnych z przebiegu IX, X, XIII i XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Od blisko czterdziestu lat zajmuje się dydaktyką akademicką w krakowskiej uczelni. Od piętnastu lat jest profesorem zwyczajnym Akademii Muzycznej w Krakowie. Przez dwanaście lat kierowała Katedrą Skrzypiec i Altówki. Członek Senatu oraz Rady Wydziału Instrumentalnego; promotor oraz recenzent kilkudziesięciu postępowań kwalifikacyjnych I i II stopnia, a także procedur o nadanie tytułu naukowego profesora. Wychowała bardzo liczne grono utytułowanych absolwentów.

Odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi (1984, 1993) oraz Medalem Edukacji Narodowej (2008).

[2015]