Reiko Otani


 
Reiko Otani w 1996 r. - Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (1. fot. katalogowa, 2. fot. przesłuchania I etapu)                                     


Reiko Otani, zdobywczyni głównej nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1996), często występuje w charakterze solistki oraz kameralistki w rodzinnej Japonii oraz poza jej granicami.

Nagrania z prezentacji konkursowych (XI Konkurs Wieniawskiego, 1996):

Reiko Otani (Japan) - Henryk Wieniawski - Caprice Le Chant de Bivouac Op. 10 No. 8.mp3 3.63 MB


Reiko Otani (Japan) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto No. 1 Op. 14, I. Allegro moderato - Poznań Philharmonic Orchestra conducted by Grzegorz Nowak.mp3 14.28 MB





Ostanie płyty Reiko Otani: Eugéne Ysaÿe. Six Sonatas for Violin Solo (2008) oraz Polonaise! Selected Violin Pieces of Poland (2011) zostały wysoko ocenione przez magazyny „Record Geijutsu” i „Ongaku Gendai” oraz wyróżnione tytułem „Płyty wartej polecenia”.

 


Pochodząca z Osaki skrzypaczka studiowała w szkole muzycznej Toho – Gakuen w Tokio u Toshii Eto i Koichiro Harady. W latach 1996 – 2002 uczyła się również u Igora Ojstracha w Królewskim Konserwatorium w Brukseli jako stypendystka rządu Japonii. Tam też otrzymała w 1998 roku tytuł magisterski z wyróżnieniem. Pobierała również lekcje u tak znanych skrzypków, jak Herman Krebbers, Yfrah Neaman, Ruggiero Ricci, Franco Gulli, Ida Haendel, Igor Ozim, Krzysztof Węgrzyn i Ana Czumaczenko.

W 1993 roku Otani zdobyła pierwszą nagrodę na Japońskim Konkursie Muzycznym. W 1996 roku, na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zdobyła główną nagrodę (drugą, gdyż pierwszej nie przyznano), jak również nagrody specjalne za najlepsze wykonania sonaty, koncertu i poloneza Henryka Wieniawskiego. Jest również laureatką wielu najbardziej prestiżowych konkursów międzynarodowych, jak np. Konkursu im. L. Spohra (Freiburg), konkursu tokijskiego, konkursu im. królowej Elżbiety (Bruksela), konkursu w Hanowerze oraz konkursu im. Jeana Sibeliusa (Helsinki).

Reiko Otani często występuje w Europie. Od czasu sensacyjnego debiutu w sali Filharmonii Warszawskiej (1996), odbyła wiele tras koncertowych po Polsce i wystąpiła z większością czołowych polskich orkiestr, m. in. z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją niezapomnianego Sir Yehudi Menuhina. Artystka wystąpiła również z recitalami, m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach. Występowała w polskim radio i TV. Brała także udział w koncertach w ramach prestiżowego Festiwalu muzycznego w Salzburgu oraz występowała z Holenderską Orkiestrą Kameralną pod batutą Philippe’a Entremonta w sali głównej amsterdamskiego Concertgebouw. W Stanach Zjednoczonych wystąpiła na Festiwalu Muzyki Kameralnej w Santa Fe oraz na Summerfest w La Jolla. Z recitalami wystąpiła w Rosji (St. Petersburg), w Estonii (Tallinn) i w wielu innych krajach Europy i Azji oraz w Stanach Zjednoczonych.



Reiko Otani w 2012 roku.


Liczne występy Reiko Otani w rodzinnej Japonii obejmują koncerty w charakterze solistki z takimi orkiestrami, jak Tokijska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filharmonii Tokijskiej, Orkiestra Filharmonii Japońskiej, Filharmonia Kansai, Orkiestra Symfoniczna Kioto, Orkiestra Symfoniczna Kiusiu, Orkiestra Filharmonii w Osace, Orkiestra Filharmonii Sendai, Izumi Sinfonietta w Osace, Orkiestra Century w Osace oraz and Orkiestra Symfoniczna w Sapporo. Jej wykonanie Koncertu skrzypcowego A. Berga z orkiestrą Filharmonii Kansai w Osace pod batutą Tetsuro Bana (2001) zostało okrzyknięte mianem „spektakularnego występu, który przełamał wszelką rezerwę, jaką można było żywić do muzyki współczesnej" (magazyn „Ongaku Gendai”). Oprócz działalności koncertowej, artystka wystąpiła również w wielu programach radiowych i telewizyjnych w Japonii. Miała też zaszczyt wystąpić dla japońskiej rodziny cesarskiej w Sali Tokagakudo Pałacu Cesarskiego.

W 2002 roku Reiko Otani została laureatką trzech nagród w uznaniu swej stojącej na wysokim poziomie aktywności koncertowej: nagrodą Japońskiego Klubu Krytyków Muzycznych, nagrodą Sakuya Konohana - ufundowaną przez miasto Osaka oraz nagrodą ABC Music Award – Crystal Prize ufundowaną przez fundację ABC Music. Jej recital w Osace, podczas którego wykonała wszystkie sześć sonat na skrzypce solo Ysaÿe’a, został uznany przez magazyn „Ongaku-no-tomo” za „jeden z dziesięciu najlepszych koncertów w Japonii w 2004 roku”.

Najnowsze występy artystki to koncerty z Węgierską Orkiestrą Kameralną im. Franza Liszta, koncerty abonamentowe w Filharmonii Tokijskiej, jak również występy z orkiestrami Osaka Century i Kansai Philharmonic. Artystka występowała ponadto z takimi orkiestrami, jak Osaka Sinfoniker, orkiestra symfoniczna Kioto, orkiestra Filharmonii w Osace, filharmonicy tokijscy (koncert transmitowany przez NHK-FM), orkiestra Filharmonii Sendai, orkiestra Filharmonii Kioto, orkiestra symfoniczna Central Aichi, orkiestra kameralna Filharmonii Kioto, orkiestra symfoniczna Gunma i inne.

Jako członkini orkiestry Saito – Kinen kierowanej przez Seiji Ozawę, od 2001 roku każdego lata przez miesiąc występuje na festiwalu Saito – Kinen w Matsumoto. Brała udział w trasach koncertowych orkiestry po Europie (2004), Ameryce (2010) i Chinach (2011); występowała również w prestiżowych salach koncertowych, m. in. w sali Filharmonii Berlińskiej, sali wiedeńskiej Musikferein, jak również w nowojorskiej Carnegie Hall (trzy koncerty).

We wrześniu 2012 roku Reiko Otani poprowadziła pierwszą edycję "Warsztatów z Laureatem" dla młodych skrzypków, zorganizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. 

Artystka została zaproszona do udziału w jury 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Dawida Ojstracha w Moskwie w 2013 roku.

Reiko Otani jest wykładowcą Kyoto City University of Arts oraz Soai University w Osace.


Oficjalna strona internetowa artystki: www.reikootani.com


[2012]