Piotr Pławner



Fot. 1. Piotr Pławner. X Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego (1991), zdjęcie katalogowe 2. fot. K. Zuczkowski


Piotr Pławner
(ur. 17 marca 1974 r. w Łodzi) należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. "Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach“ – pisze o artyście gazeta „Stuttgarter Zeitung“, The Times pisze „to wyjątkowy, nieskazitelny talent ”, a Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.

Artysta rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku sześciu lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. W latach 1983-1989 był uczniem docent Iwony Wojciechowskiej, od 1989 roku kształcił się pod kierunkiem Zenona Płoszaja. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie profesora Z. Płoszaja. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował następnie w klasie mistrzowskiej u profesora Igora Ozima w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 został wyróżniony nagrodą specjalną “Tschumi-Preis“ za najlepszy dyplom solistyczny. W latach 1985-1991 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Piotr Pławner jest laureatem szeregu konkursów krajowych i międzynarodowych. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994), 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu, dopiero po raz trzeci). Wcześniej w swojej karierze został laureatem V Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie (1983), I Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych I stopnia klas skrzypiec i altówki w Olsztynie (1985), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego profesora Tadeusza Wrońskiego (1990),  II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie (pierwsza nagroda, 1990).

Piotr Pławner (Poland) - Maurice Ravel - Sonata for violin and piano, III. Perpetuum mobile - Andrzej Guz (piano).mp3 3.53 MB


Piotr Pławner (Poland) - Henryk Wieniawski - Violin Concerto in F sharp minor Op. 14, I. Allegro moderato - Polish Philharmonic Orchestra conducted by Jerzy Katlewicz.mp3 14.43 MB



Nagrania z prezentacji konkursowych (X Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, 1991).

Posłuchaj utworów Henryka Wieniawskiego w interpretacji Piotra Pławnera.


Piotr Pławner koncertuje w kraju i za granicą jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Koncertował z takimi zespołami jak orkiestry Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester. Artysta współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami naszych czasów. 

Brał udział w licznych znanych festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L`esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Danos Festival, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival oraz w wielu prestiżowych koncertach organizowanych dla znanych osobistości ze świata polityki (H. Kohla, R. Süssmuth, R. Dreifuss, F. Cotti, Księcia Monaco Rainera III) i z okazji ważnych rocznic i wydarzeń europejskich.

Artysta występuje w takich salach koncertowych jak Tivoli Hall w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie, Tonhalle w Zurichu, Victoria Hall w Genewie.

Piotr Pławner dysponuje rozległym repertuarem, począwszy od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych (m.in. K. Penderecki, W. Lutosławski, E. Knapik, M. Feldman, S. Gubaidulina). Dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii, Szwajcarii i Austrii, m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, TV Hilversum, TV i Radia Bawarskiego, TV Espana, Radio France, SDR, WDR, SWR, DRS oraz ORF. W ostatnich latach dokonał archiwalnych nagrań z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (koncerty skrzypcowe H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, M. Karłowicza, S. Prokofiewa i R. Schumanna) oraz z Orkiestrami Süddeutsche Rundfunk i Bayerische Rundfunk, Mitteldeutsche Rundfunk. W swoim dorobku ma także kilka płyt kompaktowych z utworami polskich kompozytorów. Koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy E. Chaussona został nagrodzony nagrodą “Fryderyk 2005“. Płyta z utworami kameralnymi Karola Szymanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę i została wybrana “Płytą Roku 1998“ przez miesięcznik “Studio“. W roku 2007 otrzymał za płytę z koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego i Karłowicza znaczącą nagrodę „The Strad Selection“ za najlepsze wykonanie koncertów, przyznaną przez miesięcznik „The Strad“. W roku 2009 otrzymał „Fryderyka“, tym razem za płytę z utworami Karola Szymanowskiego i Pawła Kochańskiego, nagraną wspólnie z Wojciechem Świtałą.

Gra i talent Piotra Pławnera została wielokrotnie uznana przez międzynarodową krytykę. Na wspólnych koncertach kameralnych występuje ze światowej sławy pianistą Bruno Canino. Jest współzałożycielem - wspólnie ze swoją żoną Izabelą Klim – tria fortepianowego, od niedawna również kwartetu smyczkowego. Jest prymariuszem światowej sławy kwintetu „I Salonisti“, specjalizującego się m.in w muzyce filmowej oraz jazzowej.

Od 2002 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Konserwatorium im. W. Lutosławskiego w Krakowie. Jest jurorem międzynarodowych konkursów muzycznych.

We wrześniu 2013 roku poprowadził II edycję "Warsztatów z Laureatem" dla młodych skrzypków, organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Gra na skrzypcach T. Balestrieri.

fot. Piotr Pławner  / www.piotrplawner.com Piotr Pławner. Recital w Pałacu Działyńskich, 15.09.2013. / T. Boniecki Piotr Pławner. Sala Czerwona Pałacu Działyńskich. / T. Boniecki Piotr Pławner w Pałacu Działyńskich. / T. Boniecki Piotr Pławner, Pałac Działyńskich. / T. Boniecki