Lenuta Ciulei AtanasiuLenuta Ciulei-Atanasiu w 1981 roku. Archiwum TMiHW.


Lenuta Ciulei
Atanasiu (ur. 25 maja 1958 roku w Bukareszcie) jest absolwentką Konserwatorium im. C. Porumbescu w Bukareszcie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat. Jej nauczycielami byli George Manoliu, Stefan Gheorghiu, Andre Gertler, Raphael Druian i Ruggiero Ricci. Karierę rozpoczęła bardzo wcześnie, gdy w wieku dziewięciu lat wystąpiła z recitalem na żywo w rumuńskiej telewizji.

Artystka jest laureatką Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. J. Sibeliusa w Helsinkach w 1975 roku (VI nagroda) i im. N. Paganiniego w Genui w 1976 roku (I nagroda), a także krajowego festiwalu w 1980 roku (I nagroda). W 1981 roku zdobyła najwyższy laur w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. T. Vargi w Sion, w tym samym roku została uhonorowana wyróżnieniem na VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Lenuta Ciulei Atanasiu dawała koncerty w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej. Występowała na prestiżowych festiwalach muzycznych, wśród których należy wymienić Bayreuth Festival, Marlboro Music Festival, Carmel Bach Festival, "George Enescu" International Festival, Norfolk Chamber Music Festival, czy Grand Teton Music Festival. Koncertowała przed Wielkim Zgromadzeniem ONZ w siedzibie ONZ w Genewie, przed rodziną królewską w Królewskim Teatrze w Madrycie, w Domu Pamięci Bartóka, Wielkiej Sali Konserwatorium P. Czajkowskiego w Moskwie, w Sali Alice Tully w Centrum Lincolna i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Prowadzi kursy mistrzowskie, nagrywa dla radia i telewizji.

Skrzypaczka może pochwalić się niezwykle wszechstronnym repertuarem, w którym znajdują się arcydzieła od wczesnego baroku po najnowszą muzykę współczesną. Szczególnie ceni dzieła kameralne.

W 2012 roku była dyrektorem artystycznym Festiwalu Smyczków w Orvieto (Włochy).


[2012]


Artystka w trakcie występu na VIII Konkursie Wieniawskiego (1981).