Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2017 / Maciej Kułakowski - Trio im. Wiłkomirskich

Maciej Kułakowski


Maciej Kułakowski (ur. 12.03.1996 r.) grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie Jadwigi Ewald. W latach 2009 - 2012 kształcił się pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Obecnie jest studentem Universität der Künste Berlin w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Marcina Zdunika.

W roku 2010, 2012 i 2013 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”. Od 2014 roku jest stypendystą i studentem Internationale Musikakademie w Fürstentum / Liechtenstein.

Brał udział w kursach muzycznych, gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem prof. Fransa Helmersona, G. Hoffmanna, P. Mullera, A. Norasa, J. P. Maintza i Andrzeja Bauera. W lipcu 2010, 2011 i 2014 roku uczestniczył w międzynarodowym projekcie „Morningside Music Bridge” w Calgary/Kanada, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów. W ramach tego projektu w 2011 roku wystąpił wraz z Calgary Symphony Orchestra.

Interesuje się również muzyką rozrywkową - w styczniu 2010 roku w Sali Filharmonii Bałtyckiej wykonał dedykowaną jemu kompozycję Tadeusza Kassaka „McKulak” z towarzyszeniem Kassak Brass Ensemble.

1 października 2011 roku miał zaszczyt wystąpić na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego.

Koncertował w wielu krajach Europy i świata jako kameralista i solista m.in. pod batutą dyrygentów: Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Wojciechowskiego, Łukasza Borowicza, Marek Pijarowski.

Bierze udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych i kameralnych, zdobywając czołowe lokaty, m.in.:

  • I nagroda i nagroda specjalna na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa, 2015
  • II nagroda na Międzynarodowym Konkursie "TONALI", Hamburg, 2015
  • I nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa wraz z Triem Klarnetowym, Gdańsk, 2015
  • II nagroda na konkursie solistów projektu „Morningside Music Bridge”, Calgary / Kanada, 2014
  • II nagroda w konkursie zespołów kameralnych wraz z młodymi artystami z Chin w projekcie „Morningside Music Bridge”, Calgary / Kanada, 2014
  • Nagroda "Landgraf von Hessen Preis" dla najlepiej zapowiadającego się wiolonczelisty na Festiwalu Wiolonczelowym, Kronberg / Niemcy, 2014
  • Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki XX i XXI wieku, Radziejowice, 2013
  • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym, Oldenburg / Niemcy, 2011
  • I nagroda i nagroda specjalna na X Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego, Łódź, 2010
  • I nagroda oraz nagroda specjalna na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. F. Dotzauera, Drezno / Niemcy, 2009
  • I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego, Poznań, 2008.
  • Laureat Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety, Bruksela 2017.


Od marca 2015 roku jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich – wraz ze skrzypaczką Celiną Kotz i pianistą Łukaszem Trepczyńskim. Trio otrzymało przywilej noszenia nazwy, po funkcjonującym ponad 60 lat Trio Wiłkomirskich od prof. dr honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Józefa Wiłkomirskiego.

W ramach Kolekcji Fundacji Rodziny Wiłkomirskich w październiku 2016 roku wydana została ich debiutancka płyta.

Gra na wiolonczeli Charlesa Gaillarda z 1867 roku wypożyczanej przez fundację Deutsche Stiftung Musikleben.

 [2017]
Trio im. Wiłkomirskich. Fot. K. Kacperek. Trio im. Wiłkomirskich. Fot. Karolina Kacperek. Trio im. Wiłkomirskich. Album „Anton Arensky Piano Trios”, DUX 2016 r. Trio im. Wiłkomirskich. Album „Anton Arensky Piano Trios”, DUX 2016.