Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Aktualności

Festiwal im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu (17-19.03.2017)

Zapraszamy na Festiwal im. Jadwigi Kaliszewskiej – inicjatorki i współzałożycielki, a obecnie patronki Poznańskiej Szkoły Talentów. Festiwal przypadający w piątą rocznicę śmierci jednej z najwybitniejszych postaci polskiej wiolinistyki jest wyrazem (...)
Czytaj więcej...

Amerykańskie brzmienia w Bazarze Poznańskim. Recital Piotra Pławnera i Piotra Sałajczyka (5.03.2017, godz. 18.00)

5 marca 2017 roku w Sali Białej Bazaru Poznańskiego wystąpi Piotr Pławner – laureat pierwszej nagrody 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, który wraz z pianistą Piotrem Sałajczykiem wykona kompozycje Philipa Glassa, Charles Ives’a, (...)
Czytaj więcej...

„Po Wieniawskim” – uroczyste spotkanie z udziałem władz UAM oraz dyrektora konkursu – Andrzeja Wituskiego

8. grudnia br. w Salonie Adama Mickiewicza Collegium Maius odbyło się spotkanie poświęcone ocenie i refleksjom związanym z zakończonym w październiku 15. Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Gospodarzami wieczoru byli Rektor (...)
Czytaj więcej...

22. listopada 2016 r. zmarła prof. Teresa Głąbówna

Wybitna skrzypaczka i pedagog zmarła w Krakowie po krótkiej i ciężkiej chorobie. Była absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie, w klasie skrzypiec Eugenii Umińskiej oraz Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, w klasie prof. Loli Bobesco, gdzie uzyskała (...)
Czytaj więcej...

Raport z monitoringu mediów, czyli… kolejny statystycznie rekordowy Konkurs Wieniawskiego

W różnych tonacjach i w szerokiej skali dynamicznej grali uczestnicy 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, ale i o samym wydarzeniu było rozmaicie i głośno w mediach. Ku naszej wielkiej radości po raz kolejny okazało się, że fanów (...)
Czytaj więcej...

21. września 2016 roku zmarł w Warszawie prof. Jan Stęszewski - wybitny polski muzykolog i etnomuzykolog

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego polskiego muzykologa śp. prof. Jana Stęszewskiego, członka honorowego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, wieloletniego przewodniczącego Rady Naukowej i wiceprzewodniczącego (...)
Czytaj więcej...

Skrzypce z polską duszą – Krzysztof Jakowicz, Robert Morawski (Bazar Poznański, 15.09.2016 r., godz. 19:00)

To był unikatowy koncert. Program składał się z szeregu utworów, które wykonane zostały na skrzypcach polskich lutników (m.in. Feliksa Konstantego Pruszaka, Jana Pawlikowskiego, Marka Olmy, Jana Karonia). Mistrz Krzysztof Jakowicz zaprezentował instrumenty (...)
Czytaj więcej...

Przed Wieniawskim. Poznaniacy kameralnie – Celina Kotz, Robert Łaguniak, Anna Malesza, Amelia Maszońska (Bazar Poznański, 29.09.2016 r., godz. 19:00)

Wystąpią związani z Poznaniem młodzi skrzypkowie, którzy zostali zakwalifikowani do udziału w 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego: Celina Kotz, Robert Łaguniak, Anna Malesza i Amelia Maszońska. Przy fortepianie towarzyszyć im (...)
Czytaj więcej...

Wieniawski znów w Bazarze! Koncert 23 czerwca 2016 r.

W rolę Henryka Wieniawskiego wcielił się znakomity skrzypek – Stefan Tarara, laureat 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. Towarzyszyli mu znakomici artyści: Lora Vakova – Tarara (fortepian), Małgorzata Godlewska (kontralt), Robert (...)
Czytaj więcej...

NOWOŚCI WYDAWNICZE: Dzieła Wszystkie Henryka Wieniawskiego - Mazurki z op. 12 i op. 19

W 2015 roku na rynku wydawniczym pojawiły się kolejne dwa źródłowo-krytyczne opracowania kompozycji Henryka Wieniawskiego pt. Deux Mazurkas de salon op. 12 oraz Deux mazurkas caractéristiques op. 19 pod redakcją dr hab. Zofii Chechlińskiej (wydanie (...)
Czytaj więcej...