Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Aktualności

Dyrektor Andrzej Wituski nagrodzony medalem PTWK

Z wielką radością i dumą informujemy, iż Andrzej Wituski, dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego oraz Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego, otrzymał 24 marca br. Medal Pamiątkowy Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w podzięce (...)
Czytaj więcej...

Gidon Kremer & Clara-Jumi Kang - koncert w Poznaniu (30.06.2017)

Zapraszamy na koncert Gidona Kremera, który wystąpi w duecie z Clarą-Jumi Kang, niezwykle utalentowaną skrzypaczką, zdobywczynią wielu nagród na prestiżowych konkursach skrzypcowych w świecie (pierwsze nagrody w Seulu, Hanowerze i Indianapolis). Wydarzenie będzie (...)
Czytaj więcej...

Festiwal im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu

W dniach 17 - 19 marca br. po raz pierwszy odbył się w Poznaniu Festiwal im. Jadwigi Kaliszewskiej – inicjatorki i współzałożycielki, a obecnie patronki Poznańskiej Szkoły Talentów. Wydarzenie zorganizowane zostało w piątą rocznicę śmierci jednej z (...)
Czytaj więcej...

Amerykańskie brzmienia w Bazarze Poznańskim. Recital Piotra Pławnera i Piotra Sałajczyka (5.03.2017, godz. 18.00)

5 marca 2017 roku w Sali Białej Bazaru Poznańskiego wystąpił Piotr Pławner – laureat pierwszej nagrody 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, który wraz z pianistą Piotrem Sałajczykiem wykonał kompozycje twórców amerykańskich - Philipa (...)
Czytaj więcej...

„Po Wieniawskim” – uroczyste spotkanie z udziałem władz UAM oraz dyrektora konkursu – Andrzeja Wituskiego

8. grudnia br. w Salonie Adama Mickiewicza Collegium Maius odbyło się spotkanie poświęcone ocenie i refleksjom związanym z zakończonym w październiku 15. Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Gospodarzami wieczoru byli Rektor (...)
Czytaj więcej...

22. listopada 2016 r. zmarła prof. Teresa Głąbówna

Wybitna skrzypaczka i pedagog zmarła w Krakowie po krótkiej i ciężkiej chorobie. Była absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Krakowie, w klasie skrzypiec Eugenii Umińskiej oraz Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, w klasie prof. Loli Bobesco, gdzie uzyskała (...)
Czytaj więcej...

Nagrobek Józefa Wieniawskiego na cmentarzu Ixelles w Brukseli odnowiony

Od czerwca do września 2016 roku na zlecenie Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzona została renowacja grobu Józefa Wieniawskiego na cmentarzu Ixelles w (...)
Czytaj więcej...

Raport z monitoringu mediów, czyli… kolejny statystycznie rekordowy Konkurs Wieniawskiego

W różnych tonacjach i w szerokiej skali dynamicznej grali uczestnicy 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, ale i o samym wydarzeniu było rozmaicie i głośno w mediach. Ku naszej wielkiej radości po raz kolejny okazało się, że fanów (...)
Czytaj więcej...

21. września 2016 roku zmarł w Warszawie prof. Jan Stęszewski - wybitny polski muzykolog i etnomuzykolog

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego polskiego muzykologa śp. prof. Jana Stęszewskiego, członka honorowego Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, wieloletniego przewodniczącego Rady Naukowej i wiceprzewodniczącego (...)
Czytaj więcej...

Skrzypce z polską duszą – Krzysztof Jakowicz, Robert Morawski (Bazar Poznański, 15.09.2016 r., godz. 19:00)

To był unikatowy koncert. Program składał się z szeregu utworów, które wykonane zostały na skrzypcach polskich lutników (m.in. Feliksa Konstantego Pruszaka, Jana Pawlikowskiego, Marka Olmy, Jana Karonia). Mistrz Krzysztof Jakowicz zaprezentował instrumenty (...)
Czytaj więcej...