Shlomo MintzShlomo Mintz
urodził się 30 października 1957 roku w Moskwie. Dwa lata później wraz z rodziną wyemigrował do Izraela. Tam studiował pod kierunkiem Ilony Feher. Swój debiutancki koncert dał w wielu 11 lat grając z towarzyszeniem Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. Wkrótce potem został zaproszony przez Zubina Mehtę do zagrania I Koncertu skrzypcowego Niccolo Paganiniego w zastępstwie Itzhaka Perlmana, złożonego chorobą. W 1973 roku, jako zaledwie 16-latek, zadebiutował w Carnegie Hall, gdzie zagrał z Orkiestrą Symfoniczną Pittsburgha w koncercie zorganizowanym pod auspicjami Isaaca Sterna i Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kulturalnej. Rok później rozpoczął studia w Juilliard School of Music pod kierunkiem Dorothy DeLay. W 1980 roku wystąpił na festiwalu w Salzburgu.

Za nagranie płytowe koncertów Maxa Brucha i Felixa Mendelssohna z Chicago Symphony Orchestra pod batutą Claudia Abbado otrzymał pierwsze Grand Prix du Disque, dziś ma już dwa dalsze. Za swoje nagrania otrzymał również Nagrodę Edissona oraz Diapason d'Or. Jest także posiadaczem prestiżowej Premio Accademia Musicale Chigiana miasta Siena, przyznanej za całokształt wybitnych dokonań muzycznych.

Uważany przez krytyków, muzyków i melomanów za jednego z największych artystów naszych czasów jest nie tylko skrzypkiem, solistą i kameralistą. W latach 1989-1993 był doradcą muzycznym Izraelskiej Orkiestry Kameralnej. Wzbogacił jej dorobek również poza Izraelem (Europa i Ameryka Północna), dokonując z nią nagrań jako instrumentalista i dyrygent. Te same funkcje pełnił od marca 1994 do kwietnia 1998 roku, współpracując z Orkiestrą Symfoniczną holenderskiego Maastricht. Regularnie prowadzi Orkiestrę Gulbenkian w Lizbonie, Izraelską Orkiestrę Filharmoniczną i Izraelską Orkiestrę Kameralną w Tel-Awiwie, Orkiestrę Filharmoniczną w Bergen i w Moskwie.

Nie stroni też od pedagogiki. Uczy w Manhattan School of Music w Nowym Jorku, w Cleveland Institute i w Conservatoire Nationale Superieur de Musique et de Danse w Paryżu. Jest również opiekunem Mistrzowskiego Kursu Skrzypcowego Keshet Eilon, organizowanego dla młodych skrzypków całego świata w kibucu w Eilon.

Uczestniczy w pracach jury Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli i innych. W 2001 roku pełnił funkcję przewodniczącego jury XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Artysta gra na skrzypcach Guarneriego del Gesu oraz na altówce Carla Giuseppe Testore z 1696 roku.[2001]