Lina YuLina Yu zdobyła uznanie publiczności, gdy jako 18-letnia solistka zagrała Koncert skrzypcowy "Butterly Lovers". Od tego czasu jej nazwisko nierozerwalnie łączy się z tym utworem. Artystka ma w swym dorobku wiele prawykonań muzyki skrzypcowej, a jej występy przyniosły liczne nagrody chińskich kompozytorów.

Interesuje się też kameralistyką. Prowadzony przez nią najstarszy w Chinach kwartet smyczkowy uczestniczył w 1960 roku w II Międzynarodowym Konkursie im. Schumanna w Berlinie. Byli to pierwsi muzycy chińscy, którzy w kategorii instrumentów strunowych zdobyli nagrodę w konkursie międzynarodowym.

W 1962 roku Lina Yu rozpoczęła pracę w Konserwatorium Muzycznym w Szanghaju, gdzie obecnie kieruje Wydziałem Skrzypiec i Altówki. W 1993 roku założyła Yu Lina Violin Fund, pierwszy fundusz, promujący edukację utalentowanych skrzypków chińskich.

Lina Yu nagrała wiele solowych utworów skrzypcowych, muzyki kameralnej oraz symfonicznej. Występowała z Orkiestrą BBC oraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Rosyjskiej. Grała w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Hongkongu, na Tajwanie i w krajach Południowej Azji. Regularnie daje recitale i występuje jako solistka z największymi orkiestrami Chin; dysponuje imponującym repertuarem.

Była członkiem jury wielu konkursów w kraju oraz międzynarodowych, w tym XI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. P. Czajkowskiego w 1998 roku.

[2006]