Jesteś tutaj:  Aktualność - konkursy skrzypcowe / Gerald S. Spear - "Yosi. Życie i czasy Józefa Chasyda"- ebook

Gerald S. Spear - "Yosi. Życie i czasy Józefa Chasyda"- ebook
'Yosi. The Life and Times of Josef Hassid' - Gerald S. Spear


W lutym 2020 r. ukazał się w języku angielskim ebook – biografia Józefa Chasyda (1923-1950), fenomenalnego polskiego skrzypka żydowskiego pochodzenia. Autorem książki jest Gerald S. Spear.

 W 1935 r. Józef Chasyd wyróżniony został dyplomem honorowym na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Warszawie. Korespondent „Nowego Dziennika” pisał o nim w następujących słowach: „Drugie [oprócz 11-letniej Idy Haendel – przyp. aut.] cudowne dziecko z Polski, to Józio Chasyd, 12-letni chłopczyk o czarnej rozwichrzonej czuprynie i mądrem, głębokiem spojrzeniu pięknych oczu. Pochodzi z niezamożnej rodziny żydowskiej. Jako skrzypek zapowiada się nadzwyczajnie.” Chasyd nie zdobył na konkursie poważniejszej nagrody z dwóch powodów – po pierwsze brali w nim udział tacy giganci wiolinistyki jak Ginette Neveu, Dawid Ojstrach, Henryk Temianka, Boris Goldsztejn i Ida Haendel; po drugie – dokuczały mu zaniki pamięci. Wiele lat później Karl Flesch stwierdził, że „Chasyd był bez wątpienia jednym z największych talentów skrzypcowych swojego czasu”, z kolei Fritz Kreisler miał powiedzieć, że "skrzypek taki jak Heifetz rodzi się co 100 lat, taki jak Chasyd co 200".  Niestety, zapowiadającą się wielką karierę Chasyda unicestwiła schizofrenia. Geniusz skrzypiec zmarł w szpitalu psychiatrycznym mając zaledwie 27 lat.

W dotarciu do materiałów archiwalnych pomogło autorowi ebooka Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, organizator Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego.

Książkę można pobrać bezpłatnie ze strony:
www.josefhassid.com

'Yosi. The Life and Times of Josef Hassid - ebook, Gerald S. Spear / okładka