Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2015 / Voytek Proniewicz

Voytek Proniewiczfot. Damian Porter


Voytek Proniewicz zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2005 roku. Od tego czasu koncertował z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, orkiestrami Sinfonia Viva i Sinfonia Iuventus. Grał pod batutą Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Wojciechowskiego, Tomasza Radziwonowicza, Czesława Grabowskiego, Ewy Strusińskiej. Interpretował koncerty skrzypcowe Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Czajkowskiego, Brucha oraz inne utwory Sarasatego, Wieniawskiego, Kreislera, Lutosławskiego, Piazzolli. Artysta prezentował swoją grę w Filharmonii Rudolfinum w Pradze, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Śląskiej, w wielu innych miastach Polski - Krakowie, Gliwicach, Łodzi, Białymstoku oraz na świecie - Wiedniu, Paryżu, Brukseli, Bonn, Wilnie, Katanii, Palermo, Nitrze, Kaliningradzie, Kałudze, Szanghaju i Hongkongu.

Voytek Proniewicz nagrał dwie płyty dla prestiżowej wytwórni fonograficznej NAXOS - Pupils of Chopin z pianistą Alexandrem Jakobidze-Gitmanem (2011) oraz Ferenc Liszt Works for violin and piano z pianistą Wojciechem Waleczkiem (2014). Artysta nagrał muzykę do filmu Chopin - The Space Concert. Film otrzymał nagrodę główną Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Monaco 2012. Jako członek zespołu Camerata Vistula wziął udział w nagraniu twórczości Apolinarego Szeluto dla wydawnictwa fonograficznego DUX (nominacja do nagrody Fryderyk 2009).

W maju 2009 roku, Voytek Proniewicz wraz z orkiestrą Sinfonia Viva dokonał premierowego wykonania utworu Krzesimira Dębskiego „Dos Lid Far Jidisze Fidl” na skrzypce i orkiestrę smyczkową. W lipcu 2010 roku, w duecie z Januszem Olejniczakiem wystąpił na prestiżowym festiwalu Veranos de la Villa w Madrycie. Wraz z Konstantym Andrzejem Kulką oraz zespołem kameralistów Camerata Vistula koncertował w Caracas w lutym 2010.

Artysta koncertował na warszawskich festiwalach "Strefa Ciszy" i "Klasycznie na trawie", Letnim Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Festiwalu Mozartowskim Mozartiana w Gdańsku.

Skrzypek jest laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ludwika van Beethovena w Hradec nad Moarvici, Czechy (1998), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (2002), III nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004) oraz otrzymał wyróżnienie na VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005).

Voytek Proniewicz ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza w 2005 roku. W 1998 roku Telewizja Polska nakręciła oraz wyemitowała film pt. „Impresja na skrzypce”, w całości poświęcony osobie młodego skrzypka. Był wieloletnim stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2001 roku, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2009 oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie Kultury i Sztuki w roku 2013.

www.proniewicz.com
[2015]