Roland Baumgartner


Roland Baugartner urodził się w Bazylei (Szwajcaria) w 1950 roku. Po czterech latach nauki rzemiosła lutniczego pod okiem ojca i dziadka, oraz ośmiu semestrach szkoły zawodowej, odbył praktykę w Paryżu u Daniela Moinela. W 1974 roku założył własny warsztat w Bazylei, kontynuując tym samym rodzinną tradycję zapoczątkowaną w 1920 roku. Obecnie jego warsztat specjalizuje się w naprawach, restauracjach, ekspertyzach, wycenach oraz sprzedaży dobrych instrumentów smyczkowych oraz smyczków.

Roland Baumgartner posiada w swoim dorobku kilka publikacji oraz wykładów w Europie i Stanach Zjednoczonych. Pełnił funkcję członka jury w międzynarodowych konkursach lutniczych w Cremonie, Freiburgu, Paryżu, Mittenwaldzie, Albuquerque, Oakland CA, Portland, Baveno itd. W 2004 roku był przewodniczącym konkursu lutniczego Etienne Vatelot w Paryżu.

W 1987 roku był członkiem komitetu honorowego wystawy Stradivari w Cremonie.  W 1999 roku był członkiem rady naukowej wystawy Guadagnini, zaś rok później pełnił tę samą funkcję podczas wystawy zatytułowanej „... cztery wieki sztuki lutniczej” (obie wystawy miały miejsce w Cremonie).

Roland Baumgartner jest członkiem VSA oraz Entante Internationale des Maîtres Luthiers et Archetiers d’Art, (od 1981 roku; w latach 1991-1993 pełnił funkcję prezesa).