Primo Pistoni


    Primo Pistoni urodził się w 1957 roku w Cremonie. W tym też mieście, w latach 1971-1975, uczęszczał do międzynarodowej szkoły lutniczej i uzyskał dyplom pod kierunkiem mistrza Gio Batta Morassi.

Brał udział w kilku krajowych i międzynarodowych konkursach lutniczych, na których zdobył zaszczytne nagrody. W 1995 roku został członkiem Entente Internationale des Maitres Luthiers et Archetiers d'Art. Pełnił funkcję członka jury kilku międzynarodowych konkursów, między innymi w Paryżu (1999 i 2004), Cremonie (2000) oraz Mittenwaldzie (2001).

Jego pasją jest budowanie nowych instrumentów (skrzypiec, altówek i wiolonczel), które spotykają się z uznaniem w Europie, Azji oraz Stanach Zjednoczonych.

W 2001 roku  został zaproszony przez wybitnego skrzypka Ruggiero Ricci do udziału w wyjątkowym projekcie - edycji płyty "The Legacy of Cremona" ["Dziedzictwo Cremony'], będącej swego rodzaju wyrazem wdzięczności wirtuoza dla cenionych przez niego lutników. Ideą wydawnictwa jest bowiem prezentacja różnorodnych walorów brzmieniowych instrumentów zbudowanych przez 18 cenionych, żyjących współcześnie, lutników.