Jesteś tutaj:  Aktualność - konkursy skrzypcowe / Recital Veriko Tchumburidze w rok po zwycięstwie w Konkursie Wieniawskiego, 15.10.2017 | GALERIA ZDJĘĆ

Recital Veriko Tchumburidze w rok po zwycięstwie w Konkursie Wieniawskiego, 15.10.2017 | GALERIA ZDJĘĆVeriko Tchumburidze - recital w Poznaniu. Fot. RR Studio


Złota Veriko wróciła do Poznania z ambitnym recitalem

W październiku 2016 roku, w wieku zaledwie dwudziestu lat, Veriko Tchumbridze zdobyła pierwszą nagrodę na renomowanym i najstarszym na świecie Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu i szereg nagród specjalnych, wśród nich nagrodę Kapituły Krytyków, nagrodę Jury Młodych, a także nagrody za najlepiej wykonany kaprys i koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego. Wszystkim zainteresowanym jak grała złota laureatka w czteroetapowym konkursie rekomendujemy kanał youtube „Henryk Wieniawski”, na którym dostępne są nagrania video w dwóch wersjach jakości dźwięku – stereofonicznej i binauralnej (przeznaczonej do odbioru na słuchawkach).

Miniony rok był dla Veriko Tchumburidze bardzo pracowity. Miesiące wypełniały jej zajęcia (jest jeszcze studentką profesor Any Chumachenco w monachijskiej Musikhochschule), koncerty i recitale, które dała w wielu miastach świata. Zagrała między innymi w Bad Reichenhall, Berlinie, Brukseli, Gstaad, Sankt Petersburgu. W Polsce można było usłyszeć jej grę w salach filharmonicznych i na festiwalach muzycznych w Busku-Zdroju, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Szczawnie-Zdroju i Warszawie. W styczniu tego roku temperamentna artystka rozpoczęła współpracę z popularnym wśród miłośników muzyki skrzypcowej amerykańskim portalem The Violin Channel, który intensywnie angażuje się w promocję jej wielkiego talentu.

15 października br. o godz. 18.00, w rok po zwycięstwie w 15. edycji Konkursu Wieniawskiego, artystka ponownie zagrała w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Towarzyszyła jej doskonała pianistka Hanna Holeksa – ta sama, z którą Veriko występowała w pierwszym i drugim etapie konkursu w 2016 roku. Gruzińsko-turecka skrzypaczka zaprezentowała poznańskiej publiczności bardzo wymagający i rozbudowany dwuczęściowy recital. 

Recenzja - "Tchumburidze, precyzyjna i refleksyjna" (A.O. Gibowski, Kultura u Podstaw, 18.10.2017)

Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (9).jpg 226.58 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (6).jpg 260.71 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (5).jpg 179.65 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (2).jpg 140.06 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (8).jpg 190.97 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (7).jpg 164.97 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (1) Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (4).jpg 208.52 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (3).jpg 294.28 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (12).jpg 170.46 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (11).jpg 237.36 kB Recital Veriko Tchumburidze, Hanna Holeksa. Poznań, 15.10 (10).jpg 218.69 kB

Program koncertu:

K. Szymanowski – Mity op. 30 (cały cykl)   
E. Ysaÿe – Sonata na skrzypce solo a-moll op. 27 nr 2 „Obsession”      

przerwa

P. Czajkowski – Melodia op. 42 nr 3             
P. Sarasate – Zapateado op. 21         
E. Grieg – Sonata na skrzypce i fortepian op. 13 nr 2


Veriko Tchumburidze - skrzypce

Urodzona w tureckiej Adanie w 1996 roku Veriko Tchumburidze rozpoczęła muzyczną edukację w Państwowym Konserwatorium na Uniwersytecie Mersin pod kierunkiem Selahattina Yunkuşa i Lili Tchumburidze. W 2010 roku, jako stypendystka programu „Young Musicians on World Stages” (YMWS), została studentką prof. Dory Schwarzberg w wiedeńskiej Hochschule für Musik. W wieku 19 lat rozpoczęła naukę w monachijskiej Musikhochschule, w której jest studentką prof. Any Chumachenco. Uczestniczyła również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez swoją promotorkę, a także przez prof. Igora Ozima i prof. Dorę Schwarzberg.

W 2004 roku artystka zwyciężyła w Krajowym Konkursie Skrzypcowym im. Gülden Turalı, a w 2006 roku zajęła I miejsce w Gruzińskim Konkursie Narodowym. W 2012 roku została laureatką I nagrody VII Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Muzyków im. Czajkowskiego.

W 2013 roku turecki magazyn muzyczny Andante przyznał Veriko Tchumburidze tytuł „Najlepszego Młodego Muzyka” w kraju. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Borusan skrzypaczka wystąpiła na koncercie inaugurującym XLI Festiwal Muzyczny w Stambule. Otrzymała również zaproszenie do udziału w kursie mistrzowskim Akademii Seiji Ozawy oraz festiwalu w szwajcarskim Verbier.

Koncertowe nagranie kameralnego występu stypendystów YMWS w marcu 2014 roku w zuryskiej Tonhalle zaowocowało zaproszeniem artystki do występu ze Szwajcarską Orkiestrą Kameralną w sali koncertowej KKL w Lucernie. Efektem zaś tego występu było zaproszenie skrzypaczki przez fundację Orpheum Musik z Zurychu do udziału w nagraniu serii płytowej z Monachijską Orkiestrą Kameralną pod batutą Howarda Griffithsa.

Veriko Tchumburidze była pierwszym muzykiem o turecko-gruzińskich korzeniach zakwalifikowanym do udziału w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. P. Czajkowskiego (2015). Artystka występowała z takimi orkiestrami, jak Züricher Kammerorchester, Münchener Kammerorchester, Brandenburgisches Staatsorchester, Musikkollegium Winterthur oraz Rosyjska Państwowa Orkiestra Symfoniczna.

W styczniu 2016 roku skrzypaczka wystąpiła w Zurichu promując swą pierwszą płytę dla wytwórni Sony, a z towarzyszeniem Brandenburgisches Kammerorchester i Howarda Griffithsa nagrała dla wytwórni Sony Classics muzykę Johna Williamsa do filmu „Lista Schindlera”. Wyrazem uznania dla artystki było zaproszenie jej przez fundację Orpheum do wzięcia udziału w koncercie otwarcia festiwalu filmowego Zürich Opernhaus w 2016 roku.

W czerwcu 2016 roku wraz z pozostałymi członkami zespołu Trio Arte Veriko Tchumburidze została uhonorowana I nagrodą w kategorii muzyki kameralnej na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Pietro Argento w Gioia del Colle we Włoszech. Zespół wykonał również światową premierę utworu „Ludus Modalis” zadedykowanego Trio Arte przez znanego tureckiego kompozytora Özkana Manava.

Od 2016 roku artystka gra na instrumencie Giambattisty Guadagniniego z 1756 roku użyczonym przez fundację Deutsche Stiftung Musikleben.

Veriko Tchumburidze. Hanna Holeksa - recital 15.10.2017. Plakat 1. Viva Mozart. Veriko Tchumburidze, OKPR Amadeus. Festiwal Busko-Zdrój. 02.07.2017 Veriko Tchumburidze. 11.11.2016 r. Źródło: Achiwum Filharmonii Łódzkiej. Fot. Dariusz Kulesza 1. Veriko Tchumburidze. 52. Międzynarodowy Festiwal im. H. Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju, koncert finałowy 18.06.2017 Aula Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. 14.10.2016 r. / Fot. RR Studio Veriko Tchumburidze / 2017 / Dünya Aslan Photography Veriko Tchumburidze 2017 / Dünya Aslan Photography Veriko Tchumburidze, 2017 r. / Dünya Aslan Photography Veriko Tchumburidze, 2017 / Dünya Aslan Photography Veriko Tchumburidze_2017 / Dünya Aslan Photography

Hanna Holeksa – fortepian

Hanna Holeksa ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz w Hochschule der Kunste Bern, w klasach prof. A. Jasińskiego, prof. R. Strokosz-Michalak i prof. T. Herbuta. Jest laureatką, m.in., Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Magina w Paryżu (1992 r., II nagroda), III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (1995 r., I nagroda), Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996 r.), Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina w Warszawie (edycje 1995-1998), Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (1997 r., II nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Fundacji Yamaha w Gdańsku (1999 r., I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (1999r., V nagroda), Odd-Fellows Musikpreis w Bernie (2003 r., I nagroda), RAHN Musikpreis w Zurichu (2004 r., I nagroda).

Jako akompaniator współpracuje ze skrzypkami, altowiolistami, wiolonczelistami, kontrabasistami, flecistami, klarnecistami i wokalistami. Była pianistką konkursową na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej z solistami rożnych instrumentów: waltornia (2008), flet (2009), skrzypce (2010). Towarzyszyła także solistom na Międzynarodowym Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego w Poznaniu (2013), Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Pendereckiego w Krakowie (2013), Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz w Łodzi (2015).

Koncertuje w kraju i za granicą, zyskując uznanie jako solistka i kameralistka. Jej repertuar obejmuje solowe i kameralne dzieła od baroku do współczesności. Jest laureatką wielu wyróżnień i nagród dla pianistów – akompaniatorów na międzynarodowych konkursach instrumentalnych w kraju i za granicą, m.in. International Instrumental Wettbewerb Markneukirchen, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M Spisaka w Dąbrowie Górniczej, International J. M. Sperger Wettbewerb w Andernach, Międzynarodowy Konkurs Altówkowy im. J. Rakowskiego w Poznaniu, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. F. Telemanna w Poznaniu, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz – Łódź, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. E. Umińskiej w Krakowie, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Z. Jahnkego w Poznaniu, Akademicki Konkurs Kontrabasowy w Łodzi, Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im. A. B. Ciechańskiego w Poznaniu, Ogólnopolski Turniej Wiolonczelistów i Kontrabasistów w Warszawie, konkursy skrzypcowe dla uczniów szkół I i II stopnia w Zielonej Górze, Toruniu, Elblągu, Płocku, Rybniku, Poznaniu, Sochaczewie.

W 2011 r. obroniła pracę doktorską pt. „Fortepian w twórczości Karola Szymanowskiego”, stanowiącą ukoronowanie wieloletniej fascynacji pianistki kompozytorem i pracy nad jego twórczością kameralną. W 2015 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki. Obecnie jest adiunktem w poznańskiej Akademii Muzycznej, gdzie akompaniuje i prowadzi klasę kameralistyki. W październiku 2016 r. była oficjalną pianistką 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

__________________________________________________________________________

Występy Veriko Tchumburidze w ramach 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (Aula Uniwersytecka, 8-23.10.2016):

Pierwszy etap - nagranie stereo

Drugi etap - nagranie stereo

Trzeci etap - nagranie stereo

Etap czwarty (część 1) - nagranie stereo

Etap czwarty (część 2) - nagranie stereoNa naszym kanale youtube "Henryk Wieniawski" opublikowane zostały nagrania koncertu inauguracyjnego, galowego oraz wszystkich występów uczestników 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w znakomitej jakości. Każdy z filmów posiada w serwisie dwie postaci dźwiękowe: stereofoniczną i binauralną (druga wersja wymaga użycia słuchawek). Serdecznie zapraszamy do odwiedzania i subskrypcji naszego kanału.

Organizator koncertu:Współfinansowanie: