Jesteś tutaj:  Aktualności - Towarzystwo Wieniawskiego / Piotr Pławner, Piotr Sałajczyk, Kwartet Śląski | KONCERT ONLINE, 26.11.

Piotr Pławner, Piotr Sałajczyk, Kwartet Śląski | KONCERT ONLINE, 26.11.26 listopada br. o godz. 20:00 Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zaprasza na wyjątkowy recital online.


Kontynuując naszą misję i jedno z najważniejszych zobowiązań, zapraszamy na koncerty laureatów Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego. 

Sam patron Towarzystwa występował wielokrotnie w Poznaniu, a wieczory z jego udziałem cieszyły się wielkim powodzeniem i były każdorazowo artystycznym sukcesem. Koncerty w XIX w. miały zgoła inny przebieg – solista, nawet tak wybitny, jak Henryk Wieniawski, zwykle dzielił estradę z innymi artystami: prezentowały się śpiewaczki, aktorzy (wystawiano sztuki jednoaktowe) i orkiestra teatru, który w danej chwili gościł w Poznaniu. Wiele z tych koncertów odbyło się Sali Białej w Bazarze Poznańskim, która nadal istnieje, chociaż w nieco innym kształcie. 

26 listopada w Bazarze wystąpi Piotr Pławner – zwycięzca (ex aequo) 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (1991), który, jak dawniej H. Wieniawski, spotka się na estradzie z innymi wykonawcami. Wspólnie z P. Pławnerem pomuzykują: Piotr Sałajczyk – obecnie „najgorętsze” nazwisko w polskiej pianistyce oraz Kwartet Śląski – znakomity kwartet smyczkowy.

Artyści wykonają program nawiązujący do recitali XIX-wiecznych. Usłyszymy rzadko wykonywane arcydzieła kameralistyki, takie jak Koncert na fortepian, skrzypce i kwartet smyczkowy D-dur, op. 21 Ernesta Chaussona oraz utwory na skrzypce solo, fortepian solo oraz na kwartet. Program dzieli recital na dwie części: solistyczną i zespołową. W części pierwszej Piotr Sałajczyk wykona dwie miniatury z cyklu „Róże i ciernie” op. 13 Juliusza Zarębskiego, a Piotr Pławner solowe kaprysy Grażyny Bacewicz – Kaprys polski i II Kaprys. Rok 2020 przyniósł muzycznemu światu wiele strat, a jedna z nich, wyjątkowo bolesna, wiąże się z odejściem 29. marca Krzysztofa Pendereckiego. Upamiętniając postać tego wybitnego twórcy, członkowie Kwartetu Śląskiego wykonają jego IV Kwartet smyczkowy. Dopełnieniem wieczoru i niejako „daniem głównym” będzie wspólne wykonanie Koncertu na fortepian, skrzypce i kwartet smyczkowy D-dur, op. 21 Ernesta Chaussona, powstałego z inspiracji znakomitego skrzypka Eugène’a Ysaÿe’a.

Zapraszamy na nasz kanał YouTube WIENIAWSKI PL

___________________________________________


Program koncertu:

 • J. Zarębski – „Róże i ciernie” op. 13: I. Andante con moto                            
  Piotr Sałajczyk – fortepian
 • G. Bacewicz – Kaprys polski, II Kaprys                                                                                                  
  Piotr Pławner – skrzypce
 • K. Penderecki – IV Kwartet smyczkowy                                                                                              
  Kwartet Śląski
  Szymon Krzeszowiec – I skrzypce
  Arkadiusz Kubica – II skrzypce
  Łukasz Syrnicki – altówka
  Piotr Janosik – wiolonczela
 • E. Chausson – Koncert D-dur na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy op. 21            
  Piotr Pławner – skrzypce
  Piotr Sałajczyk – fortepian
  Kwartet Śląski
Wieniawski znów w Bazarze, 26.11.2020 Piotr Pławner, fot. Joel Schweizer Piotr Sałajczyk, 2020 Kwartet Śląski 2020

Miejsce koncertu:

Sala Biała, Bazar Poznański
Al. Marcinkowskiego 10

___________________________________________

Organizator:


Współfinansowanie:

     

Partnerzy: