Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Koncerty i wydarzenia / 2014 / Jakub Pankowiak

Jakub PankowiakJakub Pankowiak jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego. Po ukończeniu studiów (dyplom z wyróżnieniem) w 2008 roku został zatrudniony w tejże uczelni na stanowisku asystenta. W 2010 roku podjął studia w formule stażu artystycznego w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie w  klasie organów prof. Magdaleny Czajki.

We wrześniu 2011 roku zdobył III miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów J. S. Bacha w Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. K. Ciurlionisa w Wilnie.  W 2008 roku zajął I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa utworów organowych Dietricha Buxtehudego w Krakowie. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym dla Młodych Organistów w Opavie. W tym samym roku został uhonorowany I nagrodą w Konkursie Polskiej Muzyki Organowej w Legnicy. W roku 2005 uczestniczył w III Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego, na którym zajął IV miejsce i otrzymał wyróżnienie oraz nagrodę ufundowaną przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego dla najmłodszego finalisty konkursu. W 2004 roku zdobył II nagrodę w Konkursie Muzyki Organowej na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi.

W 2007 roku Jakub Pankowiak uzyskał status studenta Programu Socrates/Erasmus podejmując studia w Musikhochschule Lubeck w Niemczech w klasie prof. Arvida Gasta. Stypendium zostało ukończone egzaminem z wynikiem celującym. W 2009 roku odbył staż pedagogiczny w Musikhochschule Lubeck w Niemczech w klasie prof. Arvida Gasta.

W 2010 roku Jakub Pankowiak otrzymał stypendium artystyczne miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki – organy. W 2012 roku otrzymał z rąk Pani Rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu prof. AM dr Haliny Lorkowskiej  Nagrodę Rektorską III stopnia.

W 2011 roku Jakub Pankowiak był jednym z prowadzących Letnie Warsztaty Organowe, których tematem były zagadnienia techniki gry na organach. Kursy odbyły się w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Czynnie uczestniczył w kraju i za granicą w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Susane Landale, prof. Arvida Gasta, prof. Michaela Radulescu, prof. Tona Koopmanna, prof. Haralda Vogela, prof. Bine Katrine Bryndorf, doc. Renatę Marcinkute-Lesieur, prof. Erica Lebruna, prof. Martina Haselbocka.

Jakub Pankowiak koncertuje jako solista i akompaniator w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Izraelu. Występował w tak ważnych miejscach jak: Gewandhaus w Lipsku, Berliner Dom, Katedra Poznańska, Sanktuarium Bernardynów w Leżajsku.

Dokonał nagrania płytowego - „Boże Narodzenie-Weihnachten” z Poznańskim Chórem Chłopięcym.


[2014]