Jacob LeuschnerJacob Leuschner
urodził się we Freiburgu w 1974 r., gdzie uczęszczał na lekcji nauki gry na fortepianie u Merlinde Weiss; po ukończeniu tamtejszej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie  Helmuta Barth i Michela Béroff, kontynuował studia w Musikhochschule w Lubece, u Konrada Elsera. Swoje umiejętności doskonalił także podczas masterclasses u Leonarda Hokansona, Karla Ulricha Schnabela, Claude Franka oraz Bernarda Robertsa i Sergio Fiorentino.

Otrzymał wiele nagród na międzynarodowych konkursach, m.in. w Vercelli (Konkurs Viottiego), w Wiedniu (Konkurs Beethovenowski), w Dortmundzie (Konkurs Schubertowski), Salzburgu (Konkurs Mozartowski), Leeds, Rina Sala Gallo i na German Music Competition w Berlinie. Ponadto uhonorowano go Possehl Music Prize, Kai Uwe von Hassel Prize i Wiesbaden Mozart Prize. Kilkakrotnie uczestniczył w Bundesauswahl Konzerte Junger Künstler (National Selection of Concerts for Young Artists) oraz w projekcie German Music Council’s, wspierającego rozwój i promowanie młodych wykonawców.

Od 1989 r. J. Leuschner występował jako solista w większości krajów europejskich, USA i na dalekim wschodzie, koncertował też wielokrotnie jako kameralista na festiwalach, m.in. Schleswig-Holstein, Ludwigsburg, Salzgitter, Oberstdorf, Lübeck, Bodenseefestival, Kronberg, Montfort l’Amaury i Esbjerg.

Jacob Leuschner wielokrotnie koncertował także jako solista, m.in. z Klassische Philharmonie Bonn, Hamburg Philharmonic Chamber Orchestra, Lübeck Philharmonic, Schleswig-Holstein State Youth Orchestra, Brandenburg State Orchestra, Orchester des Staatstheaters Darmstadt, Reichenhall Philharmonic, Freiburger Orchestergesellschaft, Sinfonieorchester Uniwersytetu Mozarteum z Salzburga, Bachorchester Herzogtum Lauenburg i z Orchestrą Sinfonica Giovanile del Piemonte. Współpracował także z wieloma znakomitymi dyrygentami, takimi jak Heribert Beissel, Nicholas Carthy, Stefan Blunier, Thomas Mandl i Dennis Russell Davies. Dokonał mnóstwa nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych w Niemczech i poza granicami kraju.

Jacob Leuschner jest artystą niezwykle oddanym kameralistyce. W 1997 r.  wraz z wiolonczelistką Angelą Schwartz (z którą przez wiele lat tworzyli duet artystyczny) oraz skrzypkiem Alexandrem van Wijnkoo założyli Piano Trio Ariadne. Był też członkiem Feuerbach Trio wraz z Clemensem Trautmannem (klarnet) i Julianem Steckel (wiolonczela). Artystyczne drogi Jacoba Leuschnera splotły także ze skrzypaczką Anke Dill, wiolonczelistą Sebastianem Klingerem, Marią Kliege, Kyoungok Park, Michaelem Leuschnerem, Marianną Shirinyan oraz Beethoven Quartett. Wielokrotnie występował też z laureatką I nagrody na Międzynarodwoym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1981 r.), Japońską skrzypaczką Keiko Urushiharą.

Jacob Leuschner wykłada w Musikhochschule w Lubece i, jako professor gościnny, w  Musikhochschule Franz Liszt w Weimarze. W kwietniu 2008 r. otrzymał posadę profesora fortepianu w Musikhochschule w Kolonii, a od 2014 r. to samo stanowisko objął również w Musikhochschule w Detmold.

Prowadzi masterclasse w Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Danii, Hiszpanii, Chinach, Japonii i Korei. W 2011 r. i 2012 r. był dyrektorem artystycznym Euro Music Festival.

Jego repertuar obejmuje utwory począwszy od Wirginalistów, aż po muzykę współczesną, z naciskiem na arcydzieła klasycyzmu wiedeńskiego. Wielokrotnie występował prezentując z wielkim kunsztem kompletne cykle sonat fortepianowych Beethovena, Mozarta oraz Schuberta.


[2015]