Herbert Greenberg


   Herbert Greenberg urodził się w Filadelfii, gdzie jego nauczycielami byli między innymi Jascha Brodsky i Ivan Galamian. Dalsze studia, na Uniwersytecie Indiana – u Josefa Gingolda, przyniosły mu Certyfikat Wykonawcy. Herbert Greenberg był członkiem Orkiestry w Minesocie, zastępcą koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej w Pittsburgu a w latach 1981-2001 pełnił funkcję koncertmistrza Orkiestry Symfonicznej Baltimore. Zagrał ponad 50 koncertów obejmujących szeroki repertuar dzieł – od utworów kompozytorów barokowych po kompozycje współczesnych amerykańskich twórców takich jak Adams czy Rouse. Herbert Greenberg współpracował jako solista z wieloma czołowymi dyrygentami świata, takimi jak William Steinberg, Andre Previn, Leonard Slatkin, Yoel Levi, Sergiu Comissiona, Joe Silverstein, Gunther Herbig, Hans Vonk, Pinchas Zukerman i David Zinman. Jego koncert w charakterze solisty w Carnegie Hall zyskał uznanie krytyki. Wiele jego występów było emitowanych w NPR. Wziął także udział w transmitowanym przez narodową telewizję koncercie z okazji otwarcia sali Meyerhoffa w Balitimore, w którego programie znalazł się poemat symfoniczny Życie Bohatera Richarda Straussa.

Herbert Greenberg koncertował w wielu miejscach Ameryki Południowej, Europy i Azji. Jako solista odbył tournée z duńską Orkiestrą Symfoniczą Aalborg i jako skrzypek/dyrygent prowadził zespół New Arts Ensemble z Taipei podczas tournée na Tajwanie. Artysta był pierwszym amerykaninem zaproszonym do zespołu Japan Virtuoso Symphony Orchestra w charakterze koncertmistrza – zespołu składającego się z koncertmistrzów i skrzypków grających przy pierwszych pulpitach a pochodzących z Berlina, Wiednia, Monachium, Tel-Awiwu i Japonii. Herbert Greenberg pełnił także funkcję gościnnego koncertmistrza w orkiestrach symfonicznych z Houston, St. Louis i Oregonu, a ostatnio występował również z orkiestrami z San Diego, Bergen i Ottawy (NAC).  W bieżącym sezonie prowadzi kursy mistrzowskie w Julliard, uczestniczy w międzynarodowym jury konkursów skrzypcowych imienia H. W. Ernsta i K. Szymanowskiego we Wrocławiu, jak również daje koncerty na Węgrzech, w Czechach i Singapurze.

Herbert Greenberg był członkiem Minnesota Chamber Soloists w Minneapolis. Był członkiem-założycielem Previn-Greenberg-Williams Trio w Pittsburghu, a także członkiem-założycielem Baltimore String Quartet. W dziedzinie muzyki kameralnej współpracował z szeroką gamą artystów takich jak Frager, Gingold, Kalichstein, Laredo, Ma, Primrose, Silverstein czy też Zukerman. Uczestniczył w wielu festiwalach i seminariach, wśród których należy wymienić festiwal w Bergen, Sarasocie, NOI, oraz seminarium smyczkowe w Nowym Jorku.  Obecnie jest związany z Blossom Music Festival oraz Aspen Music Festival and School, gdzie występuje jako koncertmistrz Aspen Festival Orchestra.

Herbert Greenberg pełnił funkcję kierownika katedry instrumentów smyczkowych oraz jest członkiem wydziału wiolinistyki w Konserwatorium w Peabody. Wielu z jego byłych studentów zajmuje posady koncertmistrza lub inne wysokie pozycje w wiodących orkiestrach symfonicznych świata. Na przykład absolwenci Peabody są reprezentantami orkiestr z Cleveland, Chicago, Filadelfii, San Francisco, Pittsburgha, Houston, St. Louis, Montrealu, Orkiestry Narodowej, KBS, Duńskiego Radia, czy Filharmonii Izraelskiej. Herbert Greenberg nagrywał dla Sony, Telarc, Argo, a ostatnio nagrał Sonatę Waltona dla firmy Delos.

Herbert Greenberg gra na skrzypcach Jean Becker Stradivarius z 1685 roku.