Jesteś tutaj:  wieniawski.pl / Towarzystwo Muzyczne / Napisali o nas...

Aby przeczytać wybrany artykuł, kliknij na jego nagłówek.


2015

Dwa srebrne medale chóru Wieniawski


Z dwoma srebrnymi medalami wrócił do Poznania z festiwalu "Canta di Primavera" w Maladze Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.


Dwa srebrne medale zdobył podczas festiwalu "Canta en Primavera" w Maladze w Hiszpanii kierowany przez Katarzynę Matelską Poznański Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. W festiwalowym konkursie startował w kategoriach "chóry mieszane" oraz "muzyka sakralna". Hiszpańskie tournee to już dwudziesta pierwsza podróż artystyczna zespołu. Obejmowało także Kordobę, Granadę oraz Gibraltar.


Marek Zaradniak (Głos Wielkopolski, 15.03.2015)

2014

Znamy rezultaty Konkursu im. Włodzimierza Kamińskiego [25.10.2014]


V Ogólnopolski Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego dobiegł końca. Jego rezultaty poznaliśmy w sobotę.

W sobotę zakończył się w Poznaniu V Ogólnopolski Konkurs Lutniczy im. Włodzimierza Kamińskiego. W kategorii skrzypiec 1/2 jury, któremu przewodniczył Tadeusz Słodyczka pierwszej nagrody nie przyznało. II nagrodę otrzymała Kaja Winiarczyk, a III Anna Helwig. W kategorii skrzypiec 3/4 również nie przyznano I nagrody. II nagroda przypadła Marcinowi Bednarskiemu, a III Mikołajowi Olchawie. Wśród skrzypiec 4/4 za najlepsze uznano te zbudowane przez Michała Różaka, a II nagrodę otrzymał Tadeusz Jasiurkowski. W kategorii skrzypiec wykonanych techniką dowolną wyróżnienia przyznano za instrumenty wykonane przez Martę Panfil i Bogdana Sikorę. 


Marek Zaradniak (Głos Wielkopolski, 25.10.2014)

The Adam Taubitz Fusion Band [12-18.09.2014]


Z towarzyszeniem polskich muzyków wystąpi w niedzielę w klubie Blue Note niemiecki skrzypek, trębacz i gitarzysta Adam Taubitz. Muzyk jest mocno związany z naszym krajem. Mając lat 11, zadebiutował jako solista Filharmonii Śląskiej. Na Akademii Muzycznej w Katowicach rozpoczął także studia muzyczne. Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych w całej Europie. Pełnił także wiele zaszczytnych funkcji, m.in. koncertmistrza Radiowej Orkiestry Symfonicznej i szefa Chamber Symphony w Bazylei. Współpracował z Fiharmonią Berlińską, Absolute Ensemble New York czy Camerata de Sa Nostra w Palma de Mallorca, którą powołał do życia i której szefował. Na scenie Adama Taubitza wesprą Marcin Grochowina - piano, Dariusz Ziółek - bas, Adam Buczek - perkusja. Początek koncertu o godz. 20.00. Bilety kosztują 25 zł. Koncert towarzyszy warsztatom jazzowym organizowanym przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.

Gazeta Wyborcza Poznań [12-18.09.2014]

Adam Taubitz poprowadzi warsztaty i da jazzowy koncert [12.09.2014]Adam Taubitz jest skrzypkiem, grającyk klasykę, a także jazz


Mieszkający w Szwajcarii skrzypek Adam Taubitz poprowadzi od piątku w Poznaniu warsztaty jazzowe, a w niedzielę da koncert. 

Adam Taubitz to skrzypek, gitarzysta i trębacz mieszkający od lat w Szwajcarii. Komponuje jazz i muzykę poważną. Od piątku do niedzieli poprowadzi on w Poznaniu jazzowe warsztaty skrzypcowe, organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego. W niedzielę w klubie Blue Note da koncert ze swą grupą Fusion Band. Obok niego tworzą ją pianista Marcin Grochowina, basista Dariusz Ziółek i perkusista Adam Buczek.

W 1984 roku Adam Taubitz zajął III miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu. Potem był laureatem m.in. międzynarodowych konkursów im. Tiborta Vargi w Sion, im. Nicolo Paganiniego w Genui czy Ludwiga Spohra we Fryburgu. Dziś jest muzykiem o wielostronnych zainteresowaniach. W 1997 roku został koncertmistrzem II skrzypiec Filharmonii Berlińskiej. W 1999 roku założył Berliner Philharmonic Jazz Group. Jest także m.in. członkiem Absolute Ensemble New York City.

Marek Zaradniak [Głos Wielkopolski, 12.09.2014]

Skrzypce z ratuszowej wieży na urodziny [14.07.2014]

W sobotę z ratuszowej wieży zamiast hejnału na trąbce turyści usłyszeli skrzypce. Powód? 179. rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego

Zaskoczenie było spore, kiedy skrzypaczka Celina Kotz zagrała na wieży ratuszowej sygnał Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Ale właśnie w lipcu, 179 lat temu urodził się znany kompozytor. W Poznaniu był 18 razy i zadedykował miastu jeden utwór. W ramach obchodów turyści zostali zaproszeni na koncert w farze i urodzinowy tort.
- Mam nadzieję, że w przyszłym roku też zagramy hejnał - mówi Andrzej Wituski, reprezentujący Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.

Najbliższy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego odbędzie się w 2016 r.


Robert Domżał [Głos Wielkopolski, 14.07.2014]

Hejnał tym razem na skrzypcach [14.07.2014]

Zagrała go w sobotę z wieży poznańskiego ratusza Celina Kotz, studentka poznańskiej Akademii Muzycznej.

Fragment Poloneza A-dur op. 21 Henryka Wieniawskiego zna doskonale publiczność konkursów skrzypcowych, na które co pięć lat zjeżdżają do Poznania najlepsi młodzi muzycy z całego świata. W sobotę polonez zabrzmiał jednak nie w auli UAM, a na ratuszowej wieży, w samo południe. U tych, którzy przyszli akurat oglądać trykające się koziołki, wywołało to niemałe zaskoczenie.

Skąd pomysł? Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego obchodziło właśnie 179. urodziny swego patrona. Oprócz "skrzypcowego" hejnału był też koncert urodzinowy w Farze i przechadzka śladami wielkiego skrzypka i kompozytora.


Marta Kaźmierska [Gazeta Wyborcza, 14.07.2014]

Targi Książki: O Wieniawskim dla dzieci -
spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel [01.03.2014]Dyrektor Międzynarodowych Konkurów im. H. Wieniawskiego Andrzej Wituski oraz autorka książki (© Katarzyna Kułagowska- Urbaniak)


Na XIII Poznańskich Spotkaniach Targowych Książki dla Dzieci i Młodzieży promowano w sobotę książkę Anny Czerwińskiej-Rydel "W Podróże ze skrzypcami - Opowieść o Henryku Wieniawskim".


Na XIII Poznańskich Spotkaniach z Książką dla Dzieci i Młodzieży odbyła się w sobotę promocja książki Anny Czerwińskiej-Rydel "W podróży ze skrzypcami - opowieść o Henryku Wieniawskim". Uczestniczyli w niej autorka, dyrektor Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego Andrzej Wituski oraz ubogacająca spotkanie muzyką skrzypaczka Celina Kotz. Jak powiedziała Anna Czerwińska-Rydel Wieniawski był niesamowitym dzieckiem, a ja staram się pisać książki dla dzieci.

Kiedy jestem na spotkaniach z dziećmi i próbuję im opowiadać o ludziach, o których piszę podkreślam, że tylko Wieniawski w wieku 8 lat był studentem konserwatorium. Moi czytelnicy to nieco starsze dzieci. Są bardzo zdziwieni gdy im mówię, że Wieniawski został studentem będąc młodszym od nich wszystkich. Studiował zagranica, w obcym kraju, w obcym języku, w obcym mieście.

Mieszkał na stancji w miejscu mało przyjaznym. Wszystko to się składa na niezwykłą historię cudownego dziecka, ale też dziecka, które tęskniło za mamą i bało się wielu rzeczy, bo było przecież mimo wszystko cudownym zwyczajnym dzieckiem. Kończyłam tę książkę gdy Henio będąc jeszcze chłopcem wyrusza w podróż i pyta mamę czy teraz tak zawsze będzie.

Marek Zaradniak [Głos Wielkopolski, 01.03.2014]

Poznań: MTP podsumowały kadencję. I podpisały nową umowę [10.01.2014]

Władze Międzynarodowych Targów Poznańskich podsumowały blisko pięć lat swojej kadencji. Mimo kryzysu, MTP się rozwijały i odnotowały wzrost.


Od 2009 roku przychody Międzynarodowych Targów Poznańskich wzrosły o ponad 50 proc. Podczas gdy w 2009 r. wyniosły one 103,8 mln zł, w 2013 r. wzrosły do 154,3 mln zł. Zwiększyła się również liczba osób zwiedzających imprezy targowe na MTP. W 2009 r. było ich 310,4 tysięcy. A w minionym roku - 642,1 tysięcy. - Rok 2013 był dla nas bardzo dobry, choć w styczniu wcale tak się nie zapowiadał, bo w całej Europie odczuwalne były skutki kryzysu gospodarczego - mówi Andrzej Byrt, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

- Kończąca się kadencja naszego zarządu również przypadła na okres dramatyczny w całej Europie z powodu kryzysu. Polska gospodarka również spowolniła, ale jej PKB wcale nie spadło, jak w innych krajach UE. Nasz kraj nadgonił inne w kryzysie ze znacznie lepszym efektem niż w czasie dobrej koniunktury. PKB wzrosło bowiem o 18 procent. A w tym czasie MTP odnotowały jeszcze wyższy wzrost - 22 procent.

Dziś MTP odpowiadają za 2/3 rynku targowe w całym kraju. Przez ostatnich pięć lat liczba wystawców utrzymywała się na poziomie 10-11 tysięcy rocznie. A w 2014 r. ma dojść do nich jeszcze tysiąc nowych firm. W 2013 roku MTP, podczas imprez targowych, sprzedały wystawcom 328,4 tys. metrów kw.

- Rocznie organizujemy 83 wydarzenia targowe i mamy około jednego miliona gości. Wystawcy przyjeżdżają z 82 krajów całego świata - mówi Tomasz Kobierski, wiceprezes MTP. - W naszej kadencji przeprowadziliśmy reformę kalendarza imprez. Stworzyliśmy formułę bardziej otwartą, przyjazną zarówno klientom z branży, jak i poznaniakom.

Największe przychody w ostatnich latach przynosiły targi Budma, ITM, Drema, Poleko oraz Meble. Tutaj też było najwięcej wystawców. Z kolei największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły targi Motor Show (85 tys. gości), PGA, Budma, Targi Edukacyjne i Polagra. Najważniejszymi wydarzeniami MTP były m.in. Konferencja Klimatyczna COP 14, 80-lecie PeWuKi, wydarzenia związane z polską prezydencją w UE, Konferencja Klimatyczna COP 19 w Warszawie czy powrót Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

Okres 2009-2013 na MTP był również czasem intensywnych zmian zabudowy. W 2012 r. oddano do użytku nowoczesne Centrum Kongresowe z Salą Ziemi.

- Sala Ziemi w krótkim czasie stała marką - mówi Przemysław Trawa, wiceprezes MTP. - Jesteśmy świadkami zupełnie nowego zjawiska - ciągłych wydarzeń kulturalnych na targach. W ciągu roku imprezy odbywały się tu przez ponad 100 dni, czyli średnio co 3 dni.

Poza tym, w ostatnich latach zmodernizowano także pawilon 6A, zbudowano targowy ogród. W lutym i kwietniu 2014 r. zakończą się następne inwestycje - przebudowa pawilonu 8A oraz budowa łącznika pomiędzy pawilonem 8A a Centrum Kongresowym. Ten ostatni spowoduje, że cały teren MTP będzie można przejść nie wychodząc z budynku.

Podsumowanie kadencji zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich było również okazją do wskazania nowych działań. Podczas spotkania targi podpisały więc umowę o współpracy z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W efekcie, w 2016 roku MTP będą głównym sponsorem XIII Międzynarodowego Konkursu Lutniczego, XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego oraz cyklu wydarzeń propagujących kulturę muzyczną wśród poznaniaków.

Paulina Jęczmionka [Głos Wielkopolski, 10.01.2014]